2017 m. lapkričio 2 d., ketvirtadienis

Spėjamas kunigaikščio Jaroslavo Vsevolodovičiaus šalmas

1808 m. Vladimiro gubernijos valstietė A. Larionova žemėje atrado senovinį šalmą, kuris netrukus pateko į vietos dvasininko rankas. Dvasininkas šalmą išsiuntė Rusijos carui Aleksandrui I, o tas perdavė istorikams. 
Spėjamas kunigaikščio Jaroslavo Vsevolodovičiaus šalmas.

Nustatyta, kad šalmas, ko gero, pagamintas XII a. pabaigoje ar XIII a. pradžioje, ir, kaip yra spėjama, priklausė Pereslavlio kunigaikščiui Jaroslavui Vsevolodovičiui. Kaipgi buvo nustatyta priklausomybė? Ogi iš priekinės sidabrinės šalmo plokštės, kurioje pavaizduotas Arkangelas Mykolas ir skaitomas užrašas: „Didysis archistratige* Mykolai, padėk savo vergui Fiodorui“. Kadangi nesu didelis senosios rytų slavų kalbos specialistas, tai pateikiu originalų įrašą: „Вьликъи архистратиже ги Михаиле помози рабу свуему Феодору“. Fiodoras – tai kunigaikščio Jaroslavo Vsevolodovičiaus krikšto vardas, kuris, remiantis istoriniais šaltiniais, kaip tik 1216 m. kovojo tose vietose prieš jungtinę Smolensko ir Naugardo kariuomenę. Vėlgi reikėtų pasikartoti, kad šalmo priklausomybė spėjama, bet akivaizdu, kad toks meniškai pagamintas, neįtikėtinai brangus tais laikais dalykas galėjo priklausyti mažiausia kunigaikščiui. Be Arkangelo Mykolo atvaizdo šalmo viršų puošia dar keturių šventųjų atvaizdai. 


 Priekinė plokštė su užrašuŠventųjų atvaizdai

Kadangi po pralaimėto mūšio Jaroslavas bėgo nuo persekiotojų ir liko gyvas, spėjama, kad šalmą jis tiesiog išmetė kaip bereikalingą balastą, kurio priešai taip ir nerado, kitaip neabejotinai būtų pasiėmę. Pats šalmas gali būti skandinaviškos kilmės (arba pagamintas pagal skandinavų tradicijas), bet plokštėmis religine tematika padailintas jau Rusioje. Neatmestina, kad šalmas keliskart perdarytas, galbūt Jaroslavas Vsevolodovičius nebuvo pirmasis jo savininkas, o paveldėjo ar įgijo kaip trofėjų. 
Mūsų dienomis šalmas saugomas Maskvos Ginklų palatoje. 


 Sumažinta šalmo rekonstrukcija 

 Dar vienas variantas. 

Paaiškinimas:
Archistratigas - graikų kilmės žodis, reiškiantis "vyriausiąjį vadą". Vienas iš Arkangelo Mykolo epitetų pas stačiatikius.

**
sekite tag'ą šarvai/uniformaKomentarų nėra:

Rašyti komentarą