2017 m. lapkričio 8 d., trečiadienis

Didžioji Miuncheno aludė „Bürgerbräukeller“

1923 m. lapokričio 8-9 d. Miunchene įvyko vadinamasis Alaus pučas. Tą naktį A. Hitlerio vadovaujami nacionalsocialistai (+ garsusis kaizerio generolas E. von Ludendorffas) pabandė užgrobti valdžią mieste. Perversmas nepavyko, žuvo 16 fiurerio bendražygių, A. Hitleris kuriam laikui nuteistas kalėti. Bet įrašas ne visai apie tai, o apie patį Alaus pučo pavadinimą. 


Pavadinimas „Alausa pučas“ Vokietijoje nėra populiarus. Čia perversmas paprastai vadinamas Hitlerio, arba Hitlerio-Ludendorffo puču. Tokį pavadinimą „rudoji revoliucija“ gavo todėl, kad prasidėjo didžiausioje Miuncheno aludėje, pavadinimu „Bürgerbräukeller“. Milžiniška, beveik 2000 lankytojų talpinanti aludė priklausė alaus kompanijai „Bürgerliches Brauhaus“. Pirmą kartą duris ji atvėrė 1885 metais. 


 „Bürgerbräukelleris“ XX a. pradžioje.


 Aludės vieta senajame Miuncheno miesto plane

Maždaug nuo 1920 m. „Bürgerbräukelleris“ tapo pamėgta NSDAP susirinkimų vieta. Čia griaudėjo rūsčios politinės kalbos, vyko linksmi narių pasisėdėjimai. Dėl gausios klientūros ir sąžiningo atsiskaitymo už valgius bei gėrimus sąvininkai partijos susirinkimams neprieštaravo. Kadangi, bent jau judėjimo pradžioje, didžiąją dalį A. Hitlerio partiečių sudarė bavarai, o Bavarija neatsiejama nuo alaus, galima spėti, kad salė būdavo nuolat pilna. Žinoma, kai jokie partiniai renginiai nevyko, „Bürgerbräukelleryje“ lankėsi ir paprasti miuncheniečiai. Galbūt išskyrus komunistus, nes aludė jiems nebuvo saugi vieta. Iš „Bürgerbräukellerio“ raudonieji, jei neatsargiai išsiduodavo, galėjo ir negrįžti.


Pagrindinė salė. Be pagrindinės salės buvo dar mažesnių. 


Alaus pučo metinių minėjimas. Sprendžiant iš to, kad vartai kiek kitokie, nei nuotraukoje aukščiau, tikriausiai į alinę galima buvo patekti per kelis vartus.


Partijos veteranų pasisėdėjimas prie alaus.


Žinant visa tai nenuostabu, kad Alaus pučas prasidėjo būtent „Bürgerbräukelleryje“. Paskiau, jau A. Hitleriui atsidūrus valdžioje, čia rengti pompastiški žuvusių minėjimai bei partijos veteranų susirinkimai prie alaus. Pastatas, nors ir priklausė privatiems asmenims, virto valstybės globojamu objektu.

1939 m. „Bürgerbräukelleryje“ sprogo komunisto padėta, A. Hitleriui skirta bomba, bet fiureris išvyko anksčiau nei numatyta. Aludė buvo gerokai apgriauta, netrukus prasidėjo karas, tad jos atstatymo darbai atidėti „ramesniems laikams“, kurie Trečiajam reichui taip ir neišaušo. 


Galimybė ir fiurerio pasiklausyti, ir alaus patraukti.


Aludės salė po pasikėsinimo į Hitlerį.

Po karo buvęs „Bürgerbräukellerio“ pastatas atsidūrė amerikiečių okupacinėje zonoje, čia įrengti sandėliai, krepšinio aikštelė. 1979 m., Bavarijos žemės vyriausybės sprendimu, XIX a. aludė visiškai nugriauta, nors tam rimto pagrindo nebuvo. Tiksliau, – buvo. Rimtas pagrindas tas, kad čia kadaise A. Hitleris jautėsi lyg namie. 


 1945 m. JAV kariai žygiuoja pro „Bürgerbräukellerio“ vartus. 


Amerikiečiai sergėja buvusioje aludėje įkurtus sandėlius.  


Viena paskutinių  „Bürgerbräukellerio“ nuotraukų. 1979 m. 


Vieta, kur kadaise stūksojo didžiausia Miuncheno aludė mūsų laikais. 

** 
Uždrausta totalitarinė simbolika šiame įraše pateikiama pažintiniais ir šviečiamaisiais, o ne propagandos tikslais!

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą