2017 m. lapkričio 6 d., pirmadienis

1943 m. Vatikano bombardavimas

1943 m. lapkričio 5 d. 20.10 val. bombarduotas Vatikanas. Iki 2010 m. manyta, kad Šventąjį Sostą bombardavo britai, bet pasirodė, kad tai padarė italai. Bombos numestos su tikslu sunaikinti Vatikano radija, kuris, kaip įtarta, perduoda sąjungininkams koduotas žinutes. Pataikyta į keramikos dirbtuves ir kelis pastatus. Per bombardavimą žmonės nenukentėjo. Bombų skeveldrų žymės ant Vatikane esančios sienos. 

Kodė kaltė priskirta britams? Ogi todėl, kad bombos (iš kurių viena nesprogo) buvo iš britų karinio sandėlio Tobruke (Libija), kurį užgrobė vokiečiai, be to, pasistengė vokiečių ir italų propaganda. 2010 m., remiantis dokumentais nustatyta, kad Vatikaną bombardavo trimotoris italų bombonešis SIAI Marchetti SM79, pakilęs iš bazės 80 km šiauriau Romos.


 Bombonešis SIAI Marchetti SM79

Lėktuvas skrido be jokių skiriamųjų ženklų, kas prieštarauja karo taisyklėms. Teigiama, kad pagrindinis atakos organizatorius – radikaliomis antiklerikalinėmis pažiūromis pasižymėjęs Didžiosios fašistų tarybos narys Roberto Farinacci (1945 m. sušaudytas komunistuojančių italų partizanų). Kadangi ne kiekvienas italų pilotas drįstų bombarduoti Vatikaną, šiai misijai įvykdyti pasirinktas religingumu nepasižymėjęs seržantas Parmeggiani. 


Vatikano bombardavimo organizatoriumi laikomas R. Farinacci, nors aišku, kad tokia "akcija" negalėjo vykti be B. Mussolinio pritarimo. 


Numatytas taikinys (geltonas apskritimas) ir bombų kritimo vieta (raudonas). 


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą