2017 m. liepos 19 d., trečiadienis

Padegėjas ir šuva Ezekielis diu Ma

Lietuviams Ezekielio diu Ma (1630-1703, Ezéchiel du Mas, comte de Mélac) pavardė mažai kam žinoma, bet štai Pietvakarių Vokietijoje apie šį karaliaus Liudviko XIV generolą sklido labai nekokia šlovė.

Ezéchiel du Mas, comte de Mélac

Prasidėjus karui dėl Pfalco sosto 1688 m. prancūzų kariuomenė užėmė Pforcheimą, Heilbroną, Heidelbergą, Manheimą. Heidelbergo rūmai buvo susprogdinti, o pats miestas išplėštas ir sudegintas. Po to Ezekielio diu Ma kariuomenė žerngė toliau, visur terorizuodama gyventojus, naikindama kaimus ir pasėlius. Už mažiausią nepaklusnumą bausta mirtimi. 1683 m. už šiuos "žygdarbius" Ezekieliui diu Ma suteiktas karaliaus generolo leitenanto laispnis, taip pat jis tapo Landau tvirtovės komendantu. Iš vokiškų žemių žiaurusis karvedys išvytas tik 1703 m.


Ezekielio diu Ma - padėgėjo skulptūra Hirsau


Pietryčių Vokietijos gyventojų tarpe Ezekielio diu Ma vardas taip įsirėžė, kad tapo žmogžudžio ir padegėjo sinonimu. Pasakojama, kad dar XX a. pradžioje Melako vardu čia dažnai vadinti šunys (Ezekielis diu Ma buvo Melako grafas). O štai Šiaurės Švarcvalde esančiame Hirsau visai neseniai iškilo Ezekielio-padėgėjo skulptūra, vaizduojanti šį prancūzų generolą su dagčiu rankoje.  


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą