2017 m. liepos 21 d., penktadienis

Karalienė Europa

Karalienės Europos (lot. Europa Regina) motyvas Senojo Žemyno kartografijoje atsirado maždaug XVI a. Viduramžiais pasaulio centru laikyta Jeruzalė, tad Europa, atskirai nuo Rytų kraštų, vaizduota be galo retai.

Dažnai ir ne be pagrindo teigiama, kad Karalienės Europos vaizdinys susiformavo ne be Šv. Romos imperijos valdovų įtakos, kurie, save laikydami viso pasaulio valdovais (nors niekada jais nebuvo), palaikė gana draugiškus ryšius su garsiais to meto kartografais.


Karalienė Europa. S. Miunsterio "Kosmografija", XVI a. 

Simboliškai Europa Regina – gana paslaptinga, netgi mistiška figūra. Tai – jauna, karūnuota mergina su skeptru ir valdžios rutuliu rankose, kurioje kartais atpažįstama Mergelė Marija, arba, kalbant plačiau, – Vakarų dvasia, krikščioniško pasaulio alegorija. Valdovės kūnas atkartoja žemyno kontūrus su karūna Ispanijoje ir širdimi Bohemijoje. Lietuva, Lenkija ir Moskovija (Rusija) kažkur ties kojomis, Rytuose.  

Beje, Europos siejimas su Vakarais ne tik kultūrinis. Apie hipotetinę sąvokos "Europa" kilmę, jei kam įdomu, skaitykite čia


Karalienė Europa. 1598 m. žemėlapis.


**
Taip pat siūlau susipažinti:

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą