2017 m. balandžio 25 d., antradienis

Kodėl LSSAH simbolis buvo raktas

Šiandien trumpai apie keistoką simbolį – raktą, kuris puikavosi ant 1-osios SS tankų divizijos divizijos „Leibstandarte Adolf Hitler“ technikos. Ši tankų divizija susikūrė asmeninio Adolfo Hitlerio vardo SS pulko pagrindu (LSSAH arba LAH), kuris iš pradžių atliko partinių renginių apsaugos ir garbės sargybos funkcijas, o nuo 1935 m. tapo pilnaverčiu kariniu daliniu.

1937 m. sausis. LSSAH paradas. 

Be tradicinių SS runų, rankovės raiščio su Adolfo Hitlerio vardu ir antpečių su išsiuvinėta LAH monograma, buvo ir kitas, mažiau pastebimas simbolis. Raktas skydelyje.


LSSAH raktas

Simboliškai raktas siejamas su apsauga, kas gal ir tiktų asmeninei fiurerio gvardijai. A. Hitleris, beje, reikalavo, kad jo vardą reprezentuojančio SS dalinio kariai pasižymėtų ypatinga ištikimybe ir neregėta narsa kovos lauke. Bet raktas, kaip divizijos emblema, netgi savotiškas jos herbas, atsirado kiek dėl kitos priežasties.

Šis simbolis siejamas su ilgamečio LSSAH vado Josefo „Seppo“ Dietricho (1892–1966) pavarde, kuri, verčiant iš vokiečių kalbos, reiškia visraktį. Pats J. Dietrichas buvo Pirmojo pasaulinio karo veteranas, komunistinio 1919 m. perversmo Bavarijoje malšintojas, nacių partijos ir SS narys nuo 1928 m., vienas iš Hitlerio asmens sargybinių.


Raktas siejosi su LSSAH vado, buvusio A. Hitlerio asmens sargybinio Josefo "Seppo" Dietricho pavarde. 

J. Dietrichas vadovavo iš SS suburtai Fiurerio apsaugos komandai (Führerschutzkommando), kuri 1934 m. galutinai pervadinta Leibstandarte SS Adolf Hitler (apytikslis vertimas – Asmeninis Adolfo Hitlerio SS pulkas). Po to LSSAH virto motorizuotu pulku, o galiausiai – divizija.

Kadangi šarvuotai technikai ženklinti reikėjo taktinės emblemos, buvo pasirinktas raktas (o jei tiksliau, – visraktis). Tokie paprasti ženklai reikalingi tam, kad identifikuoti skirtingus saviškių junginius. Taigi, raktą matome daugelyje nuotraukų, kur įamžinta LSSAH technika: nuo motociklų iki šarvuočių ir tankų. 


Beje, 1943 m. buvo suformuota 12-oji SS tankų divizija „Hitlerjugend“. Ją sudarė jauni 1926 metų gimimo kariai. Kadangi vadovaujantys kadrai į šią divizija daugiausiai atvykdavo iš LSSAH, „Hitlerjugend“ divizijos simboliu tapo tas pats visraktis ir pergalės runa Sieg (vienas iš „Hitlerjugendo“ ženklų). 12-oji SS tankų divizija „Hitlerjugend“ emblema.

**
sekite tag'ą Trečiasis reichas.
**
Uždrausta totalitarinė simbolika šiame įraše pateikiama pažintiniais ir šviečiamaisiais, o ne propagandos tikslais!

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą