2017 m. balandžio 27 d., ketvirtadienis

Iš kur kilo žodis "bulvaras" ir sąvoka "bulvarinė spauda"

Mūsų dienomis žodis „bulvaras“ reiškia iš abiejų pusių medžiais ar želdiniais užsodintą gatvės dalį, arba kartais tiesiog pėsčiųjų zoną mieste. Tačiau senovėje šio žodžio reikšmė buvo visai kitokia.

Bulvaras

Žodis „bulvaras“ kilo iš prancūziško boulevard, kuris savo ruožtu išsirutuliojo iš germaniško bolwerk. Pastarasis reiškė (įtvirtintą) žemių pylimą. Iš esmės tai buvo fortifikacijos terminas. Taigi, bolverkais Vokietijoje ir Olandijoje vadinti bastionai, barbakanai, redutai, daugelis storu žemių sluoksnių užpiltų gynybinių įtvirtinimų. Tiesa, olandai bolverkais neretai vadina ir pakrančių pylimus. 


Bolverkas kaip įtvirtinta citadelė. Olandija. 

Tobulėjant karybos būdams visi tie masyvus įtvirtinimai ir gynybiniai pylimai tapo neefektyvūs. Nesaugomus pylimus pamėgo miestiečiai. Pylimai būdavo apsodinami medžiais, tapo iškylų bei pasivaikščiojimų vieta. Tai susiformavo daugmaž šiuolaikinė bulvaro prasmė.


Apsauginis pylimas Olandijoje. 

O „bulvarinė spauda“? Ji išsivystė iš „bulvarinio teatro“ sąvokos. Sakoma, kad užgimė šis „teatras“ Paryžiaus Boulevard du Temple rajone, senosios miesto sienos vietoje. Kadaise čia taip pat stūksojo tamplieriu riterių statyta pilis (ji buvo sugriauta Napoleono Bonaparto įsakymu), todėl vietovė gavo Templio bulvaro pavadinimą.


Tamplio bulvaras Paryžiuje. XX a. pradžios atvirukas. 


Būtent šioje gatvėje įsikūrė daugybė žemiausio lygio „teatrų“, kurių vaidinimai buvo primityvūs, aktoriai – prasti, tačiau į smurtą ir erotiką orientuoti „spektakliai“ sutraukdavo daugybę prasčiokų. Galiausiai „bulvarinio meno“ sąvoka pradėta taikyti lėkštai, į menkai apsišvietusį skaitytoją taikomai literatūrai, o paskiau ir į nepatvirtintas sensacijas, skandalus besitaikančiai spaudai.  

**

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą