2017 m. vasario 9 d., ketvirtadienis

Masinis pamišimas ekstrasensų aukso amžiuje

Sakoma, kad istorijoje būna momentų, kai visuomenę užgriūna masinės psichozės. Tokios, į kurias įsitraukia ne šimtai, ir net ne dešimtys tūkstančių, o milijonai piliečių. Viena tokių psichozių perestrojkos laikais krėtė visą SSSR. Liaudyje jį kartais vadinta „ekstrasensų pamišimu“.
Ekstrasensų aukso amžius ir pilnos salės

Byrant SSSR šalyje atsirado daugybė įvairiausio plauko ekstrasensų, mediumų, „liaudies gydytojų“. Tais laikais jų paklausa kaip niekad išaugo. Tie, kas nebuvo tokie garsūs, kaip Kašpirovskis, užsiiminėjo „gydomąja praktika“ butuose, įrengtuose rūsiuose, išnuomotose ofisuose. Verslesni „magai ir burtininkai“ pateko į televiziją, rinko pilnas sales žiūrovų.

Tai buvo tikras ekstrasensų aukso amžius. Visuotinio deficito, Gorbačiovo „sauso įstatymo“ ir privačių kooperatyvų laikais verstis „gydymų per atstumą“ tapo itin pelninga. Tam tereikėjo išmokti įtaigiai kalbėti, pasiskaityti keletą vakarietiškų vadovėlių apie hipnozę bei kitokio pusiau okultinio šlamšto, bet svarbiausia net ne tai, o mokėjimas daryti verslą iš nieko.


Kašpirovskis ir jo "tikintieji". "Šventojo gydytojo" garbinimas įgavo kone religines formas

Atsirado tuntas „visame pasaulyje pripažintų“, „diplomuotų“ ekstrasensų. Tiesa, visi tie jų gražūs „diplomai“ bei „sertifikatai“ buvo išduoti nesančių universitetų ir niekuomet neegzistavusių akademijų. Kitaip tariant, štampuoti velniai žino kur. O liaudis nuoširdžiausiai tikėjo visom tom šarlatanų nesąmonėm. Krapštydavo paskutinius skatikus ir grūsdavosi į „seansus“.

Toks veikėjas kaip Anatolijus Kašpirovskius gavo galimybę „gydyti“ pasirodymais televizijoje. Jį žiūrėjo milijonai, jei ne dešimtys milijonų, žūtbūt siekiančių išspręsti savo problemas žiūrovų. Nenuostabu, kad įtaigesni, silpnesnės psichikos žmonės iš tiesų įpuldavo į transą. Kašpirovskis nuolat gyrėsi savo galiomis, stebuklingais pagijimais, ir... netrukus tapo vienu turtingiausių šalies žmonių.


Nežinia kodėl, bet niekam į galvą neatėjo, kad Kašpirovskis tiesiog zombina patiklesnius piliečius. Kai kuriems iš tiesų atsirado vos ne narkotinė priklausomybė nuo panašių seansų. Tiesa, Kašpirovskis, priešingai nei daugybė jo amato kolegų, tikrai turėjo psichiatro išsilavinimą ir kurį laiką dirbo psichiatrijos ligoninėje. Tačiau per TV demonstruojama jo metodika buvo toli nuo bet kokio mokslo...

Studijoje žmonės alpo, mataravo rankomis, klykė ir raudojo balsu, pagyvenusios moterėlės puldavo bučiuoti „šventam gydytojui“ rankas. Kašpirovskis „teigiamai pakraudavo“ prieš televizorių pastatytus indus su vandeniu, kitas to meto „stebukladarys“, Alanas Čumakas, surinkdavo pilnus stadionus pacientų.


Kašpirovskis "krauna" vandenį

Ekstrasensų bumas pasibaigė po kelių metų. Šarlatanai pradėjo susilaukti vis daugiau medikų, visuomenės veikėjų, dvasininkų kritikos. Galbūt mažiau patikli pasidarė ir pati visuomenė. Nepaisant to, „ekstrasensų pamišimas“ dar ir šiandien prisimenamas kaip vienas ryškiausių perestrojkos reiškinių. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą