2017 m. vasario 12 d., sekmadienis

Konradas Lorenzas ir jo agresijos teorija

Konradas Lorenzas (1903-1989) – žymus austrų mokslininkas, zoologijos ir zoopsichologijos specialistas, 1973 m Nobelio premijos medicinos srityje laureatas. Ilgus metus jis tyrinėjo agresiją gyvūnų pasaulyje ir teigė manantis, kad lygiai tie patys principai, kaip gamtos kūriniui, tinka ir žmogui.


Pasak K. Lorenzo, agresija – sudėtingas reiškinys. Tai ne tik išorinių dirgiklių sąlygotas reiškinys (kaip paprastai manoma), bet ir būsena, galinti susiformuoti savaime. Individas, ar rūšis, yra linkusi agresiją kaupti savyje ir kažkuriuo momentu ji arba sumažėja, arba spyruoklės atsileidžia.


Konradas Lorenzas

Jei agresija sąlygota dirgiklio, tai ji retai nukreipiama į patį dirgiklį, o peradresuojama silpnesniems individams. Panašiai elgiasi ne tik gyvūnai ar žmonės, bet ir valstybės. Mažesnes tautas linkusi skriausti valstybė niekada nestos prieš sau lygią ar stipresnę. Kaip ir gyvūnas nepuls stipresnio jo rūšies individo, o mušeika nepuls stambaus dvimetrinio žaliuko. Vengimas pulti stipresnį yra sąlygotas ne tik baimės, bet ir gelminio savisaugos instinkto. Nors tam tikrais atvejais savisaugos instinktas gali būti nuslopintas (pavyzdžiui, patelė gina savo jauniklius nuo kur kas stipresnio plėšrūno). 


Beje, K. Lorenzas pagarsėjo dar vienu įdomiu pastebėjimu. Pasak jo, kuo gyvūnais labiau „ginkluotas“, tuo jis instinktyviai kur kas rečiau puola savo rūšies individus, ypač jei silpnesnis demonstruoja esąs nugalėtas. Žmogus iš prigimties – silpnai ginkluotas padaras. Jėga jis nusileidžia daugeliui žinduoliu. Labiausiai ginkluotu padaru žmogus tapo savo proto pagalba išradęs žudančius ginklus. Tačiau jis taip ir liko „silpnai ginkluoto padaro“ moralės. Tai yra, nevengia nukreipti ginkluotę prieš savo rūšies atstovus.


Savo išvadas K. Lorenzas darė ištyręs daugybę gyvūnų rūšių

Beje, savo metu K. Lorenzas buvo nacių partijos narys, kariavo Rytų fronte, pateko į sovietų nelaisvę (jokiais nusikaltimais apkaltintas nebuvo). Ir nors po karo viešai išsižadėjo savo nacistinių įsitikinimų, 2015 m. Zalcburgo universitetas iš K. Lorenzo atėmė daktaro laipsnį. Beje, 1998 m. ta pati Austrija išleido 50 šilingų monetą su iškilaus mokslininko atvaizdu.
Komentarų nėra:

Rašyti komentarą