2017 m. vasario 11 d., šeštadienis

Apie Smolnio kilmingųjų mergaičių institutą

Rusijos imperijoje pirmoji mokymo įstaiga aukštuomenės merginoms įkurta Jekaterinos II valdymo laikais, 1764 m. Iki to laiko manyta, kad dailiosios lyties atstovėms jokio mokslo nereikia, nes šeimoje turi būti protingas tik šeimos tėvas, broliai, o paskiau – merginos vyras. Žinoma, kilmingose šeimose būta kažkokio namudinio mokslo, tačiau elitinė mokykla tik merginoms įkurta pirmą kartą.
XIX a. pradžios Smolnio pastatas

Iš pradžių kilmingųjų merginų institutas įsikūrė Sankt Peterburgo Miesto mokyklos pastate, tačiau XIX a. pradžioje pastatytas ištaigingas statinys – Smolnis.

Pradžioje mokytis buvo priimamos šešerių metų mergaitės, vėliau – devynerių. Mokslai truko iki tol, kol joms sukakdavo aštuoniolika.


Smolnio interjeras

Kartais mokymo kursas buvo finansuojamas valstybės, bet dažniau šeimos mokėdavo pačios. Į finansuojamas vietas patekdavo kariuomenės pulkininkų, generolų, aukščiausių valstybės valdininkų dukros, o į nefinansuojamas – bet kurios kilmingos šeimos atžalą, jei, žinoma, šeima geba mokėti už mokslą nemažus pinigus.


Čia buvo ir vieta pamaldoms

Kadangi mokslai Smolnyje buvo tiesiausias kelias į aukščiausius visuomenės sluoksnius, į rinktinės aristokratijos gretas, pinigų savo dukterų mokslams negailėjo nei pirkliai, nei pramoninkai. Ypač tie, kas galėjo pasigirti pinigais, bet negalėjo pasigirti priklausymu imperijos grietinėlei. Juk Smolnį baigusi dukra tapdavo geidžiama nuotaka kunigaikščiams, grafams, kitiems „mėlyno kraujo“ atstovams. Pažangiausios mokinės galėjo pakliūti net į imperatoriaus dvarą.


Smolnio koridoriai

Kilmingųjų mergaičių institute mokyta kalbos meno, geografijos, istorijos, užsienio kalbų, šokio, piešimo, gerų manierų. Taigi, būsimasis jaunikis gaudavo visapusiškai išsilavinusią nuotaką, kuri savo erudicija bei manieromis neretai lenkdavo net jį patį.


Paskutinė Smolnio kilmingųjų mergaičių instituto direktorė, kunigaikštienė Jelena Liven

Vienu metu čia mokėsi keli šimtai mergaičių, kurios ir gyvendavo mokykloje. Smolnio auklėtinės nešiojo specialias uniformas – ištaigingas sunkneles. Jų spalvos variavo iki kavos spalvos jauniausioms mokinėms iki skaičiai baltų suknelių beveik suaugusioms merginoms. Mokslų pabaigą vainikuodavo didžiulis aukštuomenės balius, kuriame lankėsi pats caras su žmona.


Instituto auklėtojų ir mokytojų grupė


Prieš pat bolševikų perversmą Smolnio kilmingų mergaičių institutas perkeltas į Novočerkaską, o netrukus visai paliko Rusiją. Bolševikams panašios mokymo įstaigos buvo visiškai nereikalingos.  


Mokytojų kambarys. Smolnio mokytojais galėjo tapti tik kilmingi, neįtikėtinai išsilavinę, uniformuoti asmenys.


Geografijos pamoka


Piešimas


Grojimo arfa pamokos.


Jaunesnės mergaitės mokomos rankdarbių


Kūno lavinimas


Smolnio virtuvė


Pasiruošimas pietums


Pasivaikščiojimai lauke


Susitikimas su giminaičiais


Suknelės pokyliui...


Smolnyje veikė ir teatras. Merginos įkūnija įvairius personažus. 


Šokių pamokos


Koncertas klausytojams.


Išleistuvių pokylis


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą