2016 m. gruodžio 16 d., penktadienis

Saksų siena

Yra Vokietijos Šlezvigo-Holšteino žemėje toks paminklas, kuris žymi senąją Saksų sieną (Limes Saxoniae). Kas gi buvo toji Saksų siena? Ogi senovinė riba, dykra tarp germanų ir vakarų slavų genčių.

Sakoma, kad germanus saksus nuo slavų obodritų skiriantis ruožas nusistovėjo IX a. pradžioje, saksus nukariavusio Karolio Didžiojo valdymo laikais. Tuomet valdovas pasirašė tarpgentinių sienų pripažinimo sutartį su danais ir (galimai) su savo rytų kaimynais – slavais.


Senąją Saksų sieną žymintis akmuo

Žinoma, jokiais ženklais siena pažymėta nebuvo. Tai buvo natūralių gamtinių kliūčių (pelkių, upių, miškų) ruožas, skiriantis tarpusavyje dažnokai konfliktuojančias, visiškai skirtingomis kalbomis kalbančias, skirtingus papročius turinčias gentis. Pasak XI a. vokiečių kronikininko Adomo Bremeniečio, Saksų siena prasidėdavo nuo Elbės upės (kiek ryčiau dabartinio Hamburgo) ir tęsėsi  šiaurės kryptimi iki pat Baltijos jūros (prie dabartinio Kylio).

Viduramžių sutartys – dalykas slidus. Tad karts nuo karto tai slavai, tai germanai persirisdavo per Saksų sieną ir užpuldavo vieni kitus, paplėšikaudavo ir vėl pasitraukavo iš kur atėję.


IX a. Saksų siena 1800 m. vokiškame žemėlapyje (apibrėžiau raudonai, kad būtų aiškiau)


Apskritai ši riba nustojo egzistuoti pirmojoje XII a. pusėje, kai prasidėjo vokiškas slinkimas į Rytus, vakarų slavų genčių nukariavimas ir germanizacija. 


Dar viena "atminimo lenta"

**
Taip pat skaitykite:

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą