2016 m. gruodžio 21 d., trečiadienis

Joulupukis ir Kalėdų ožys

Mažai kas žino, tačiau gerasis, Laplandijoje gyvenęs Kalėdų senis kadaise buvo ne toks jau teigiamas mitinis personažas. Vienas iš istorinių jo vardų – Joulupukis, kas, verčiant iš suomių kalbos, reiškia „Julio ožys“. 

Na, o Juliu arba Joliu germanų šalyse vadintas laikotarpis prieš Žiemos saulėgrįža ir jos metu. Patį žodį „Julis“ suomiai galėję perimti iš švedų.


Tikrasis Joulupukis


Joulupukis ateina

Dar XIX a. suomiai Joulupukį įsivaizdavo pikta būtybe su ožio kailio ir ragais. Tikėta, kad Kalėdų išvakarėse Joulupukis pasirodo tam, kad pareikalautų išgerti, pavalgyti ir išgąsdintų nepaklusnius vaikus. Nepaklusniuosius jis verda katile. Žodžiu, suomių Joulupukio tradicija ganėtinai gimininga visoje Europoje žinomų „kalėdinių pabaisų“ tradicijai, kurios simbolizavo tamsiąsias žiemiškos gamtos jėgas. Tačiau kartu Julio ožys įkūnijo ir ateinančių metų jėgą, vaisingumą.


Mūsų dienų kreatyvas


Pirminė pagoniška būtybė netrukus „sukrikščionėjo“ ir susijungė su kalėdiniu šv. Mikalojaus kultu, galiausiai virsdama komercializuotu Santaklausu. Bet Joulupukiu – Žiemos saulėgrįžos ožio vaizdinys visiškai nepranyko. Dar ir dabar Skandinavijoje sutinkamas paprotys puošti eglutes ožius vaizduojančiais žaislais.  


Julio ožiukai

**
sekite tag'ą kalėdų savaitė

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą