2016 m. gruodžio 30 d., penktadienis

Clinton nugali Trum...eną

Visa spauda kone iš anksto džiaugiasi vieno kandidato pergale būsimuosiuose JAV prezidento rinkimuose. Medija verčiasi kūliais, norėdama pranešti gerąją naujieną – nugalėjo...ir visiems netikėtai prezidentu tampa kitas kandidatas, nerodęs jokio pranašumo prieš rinkimus atliktose apklausose. Žmogus, kurio pavardė prasideda raidėmis „Trum“. Ne vienas tai perskaitęs pagalvos – nuo kada „Istorijos įdomybės“ pradėjo rašyti apie dabarties įvykius?  


Ir pagalvos neteisingai. 2016-ieji nebuvo vieninteliai JAV prezidento rinkimai, kurių rezultatas tiek favoritu laikytam kandidatui, tiek jam pergalę prognozavusiai spaudai buvo skaudus šlapio realybės skuduro smūgis. 1948-ųjų lapkričio trečią prezidentu buvo perrinktas Haris S. Trumanas – žmogus, kurį tų pačių metų pavasarį teigiamai vertino tik 36 procentai apklaustų respondentų. Demokratų partijos suvažiavimo metu, kuris oficialiai patvirtina partinį kandidatą į prezidento postą, nemaža dalis delegatų spyriojosi, nenorėdami sutikti leisti prezidentui bandyti siekti posto antrą kartą – Trumeno pergale rinkimuose nebuvo tikima. Vietoj jo buvo siūloma JAV kariuomenę į pergalę Europoje atvedusio generolo Dvaito Eisenhauerio kandidatūra. Tačiau, kaip ir Tedas Kruzas ar Bernis Sandersas, Aikas (Eisenhauerio pravardė) tais metais negavo partijos šanso išbandyti sėkmę rinkėjų tarpe.


Rinkimų dieną visi buvo kone iš anksto užtikrinti Respublikonų partijos kandidato Tomo E. Dewey pergale suskaičiavus rinkėjų balsus. The Chicago Tribune nusprendė šokti per griovį neištarę naujojo prezidento pavardės ir popietę pradėjo spausdinti sekančios dienos laikraščio partiją, antraštėms išdidžiai skelbiant – DEWEY NUGALI TRUMANĄ. Objektyvumo vardan pasakytina, kad šis sprendimas nebuvo padarytas aklai spėjant nugalėtoją. The Chicago Tribune politikos apžvalgininkas Artūras Heningas iki pat pirmųjų valstijų rezultatų ir netgi ilgiau buvo įsitikinęs, kad Dewey bus išrinktas naujuoju prezidentu. Tokiam pasitikėjimui savimi buvo pagrindas – pastaruosius 20 metų Heningas buvo visiškai tiksliai nuspėjęs visus prezidento rinkimų laimėtojus. Kai pradėjo aiškėti, kad Trumanas visgi tęs savo buvimą Baltuosiuose rūmuose, ką nors pakeisti išspausdintuose laikraščiuose buvo per vėlu ir visišką netiesą skelbiantis 150 tūkstančių laikraščio tiražas pateko į prekybą.


Incidentas gal taip ir būtų pasimiršęs kaip nerangus žurnalistinis liapsusas. Tačiau, praėjus dviem dienoms po rinkimų ir Trumanui traukiniu grįžtant iš Ilinojaus į Vašingtoną, buvo trumpam stabtelėta Sent Luise. Kažkas Trumenui parodė laikraštį, skelbiantį apie jo pralaimėjimą užvakar vykusiuose rinkimuose. Šis nepraleido progos įsiamžinti istorijai, ir, triumfališkai šypsodamasis, iškėlė laikraštį prieš fotografus, kurie pagavo šį, vieną žinomiausių politinės spaudos kadrų, keliais rakursais.

Priešingai negu šiemet, laikraštis geranoriškai pažiūrėjo į savo klaidą ir nereikalavo rinkimų rezultatų perskaičiavimo. 25-ųjų JAV prezidento rinkimų metinių proga redakcija netgi ketino įteikti Trumanui plokštę su klaidingą antraštę skelbiančio laikraščio replika. Tačiau, nespėjo. Haris S. Trumanas mirė 1972-ųjų gruodžio 26-ąją – likus nepilniems metams iki rinkimų ketvirčio amžiaus jubiliejaus. Taip ir neišmokęs spaudos, kad net ir didžiausią patirtį turintiems analitikams ne visada apdairu aklai šiąja pasitikėti prognozuojant rinkimų rezultatus.

įdomybę parengė
Aurimas Grinys