2016 m. gruodžio 22 d., ketvirtadienis

Apie žiemos demoną Krampusą

Vidurio Europos šalyse, ypač Alpių regione, nuo seno žinomas žiemos demono Krampuso vaizdinys. Jo vardas kildinamas iš senųjų vokiškų žodžių, reiškiančių „nagas“ arba „sudžiuvęs“. Kadaise Krampusas buvo populiarus ne tik Bavarijoje, Austrijoje ir Šveicarijoje, bet ir slavų kraštuose, – Čekijoje, Slovėnijoje.

Neabejotina, kad šių fantastinių būtybių tradicija siekia gilius pagoniškus laikus. Nors jos kilmė nelabai aiški, tačiau senųjų metraštininkų sieta su antikiniais satyrais bei faunais. Krampusų metas – gruodžio pradžia, kai pasaulį valdo tamsa, naktys būna ilgos, o dienos – trumpos.


Krampusų naktis Zalcburge, Austrija. Demonų kaukes gamina nagingi meistrai. 


Krampusai ir šv. Mikalojus XX a. pradžioje ar viduryje.

Nuo pat viduramžių katalikų bažnyčia bandė visaip kovoti su „nelabojo kulto apraiškomis“, tačiau išguiti senovinio tikėjimo taip ir nepavyko. Kad ir krikštyti kalniečiai, vis tiek tikėjo Krampusu. Gruodžio pradžioje prietaringi gyventojai persirengdavo raguotomis pabaisomis, vaikščiodavo po apylinkes, belsdavosi į visus namus, simboliškai bausdavo nepaklusnius vaikus, su savimi į tamsią naktį nusinešdavo jų ydas. Tiesa, manoma, kad tai jau gana sušvelnintas Krampuso vaizdinys. Juk prieš kelis šimtmečius pasakota, kad gauruoti demonai grobia vaikus, yra žmogėdros, mažųjų neklaužadų skandintojai eketėse.

Stiprėjant kalėdiniam šv. Mikalojaus kultui „krampusai“ tapo ne tik jo antipodais, bet ir savotiškais palydovais.


Šv. Mikalojus pirkioje ir Krampusas tarpdury

Austrijoje šios demoniškos būtųbės iki šiol populiarios. Kasmet gruodžio pradžioje vyrai apsirėdo raguotais krampusais ir slankioja gatvėmis. Beje, su Krampuso kultu bandyta kovoti ne tik viduramžiais, bet ir tarpukario Austrijoje. 1934 m. ultradešinysis „Tėvynės frontas“ (Vaterländische Front), dėl savo stiprios krikščioniškos sudedamosios ideologijoje, netgi uždraudė visus pagoniškus demonus. Įdomu tai, dar ir dabar atsiranda susirūpinusių tėvelių, kurie karts nuo karto kelia klausimą, ar tokios „pasibaisėtinos“ tradicijos žalingai neveikia jų atžalų psichikos. 

Senieji atvirukai su Krampusu:

**
sekite tag'ą Kalėdų savaitė.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą