2016 m. lapkričio 1 d., antradienis

Tekstai apie mirtį, jos simboliką, laidotuvių tradicijas ir papročius

Prieš metus „Istorijos įdomybėse“ startavo Vėlinėms skirta rubrika. Keletą dienų prieš Vėlines ir keletą dienų po jų buvo publikuojami tik su mirties kultūrą bei simboliais, laidojimo papročiais, laidojimo būdais bei tradicijomis susiję įrašai. Per kelis metus susikaupė nemažas tokių įrašų bagažas, tad galima visus juos priminti.

Taigi, kaip atrodo „savižudžių kampas“ lietuviškose kapinėse, ar žinote, kad mūsų krašte pasitaikydavo apeiginių laidotuvių vėliavų su kaukolėmis, kodėl senovės germanai iškeldavo mirusiuosius pro langą, kodėl Austrijos Halštato mieste būdavo saugomos mirusiųjų kaukolės ir ant jų rašomi vardai, ar žinojote, kad Rusijoje egzistavo tradicija rišti prie kapinių vartelių rankšluosčius ir, kad Rasų kapinėse seniau buvo didelis kolumbariumas, kurio dabar nebėra, kad finougrai mirusiems statydavo „namelius“, kad Britanijoje kadaise ant kapų įrenginėtos grotos, ar žinote, iš kur atsirado sąvoka R.I.P., kodėl Bavarijos kapinėse būdavo statomos „mirusiųjų lentos“, ar girdėjote, kad egzistuoja Kapo herbas, kuris sutinkamas ir lietuviškoje heraldikoje, kaip apskritai Europoje formavosi kapinių tradicija, kaip romėnai pagerbdavo mirusius protėvius, kaip praėjusių amžių dailininkai vaizdavo Visų Šventųjų dieną, kodėl Vokietijoje būdavo rengiamos „mirusiųjų santuokos“, ar žinojote apie tai, kad Švedijoje prekiauta „gedulingais saldainiais“?

Žodžiu, sužinoti apie visus šiuos be galo įdomius dalykus galite paspaudę ant tag'o Vėlinių savaitė.

Na, o jei kas norėtų išsamesnių tekstų apie mirtį ir mirties simboliką, skaitykite mano tinklaraštyje:"Vėlinės. Dvasių metas" (dail. Witold Pruszkowski, 1888-1889)

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą