2016 m. lapkričio 17 d., ketvirtadienis

"Aušros vartai", bet ne Vilniuje

Ką jums primena šita nuotrauka? Kvailokas klausimas... Ji primena Aušros vartus. Tiesą sakant, iš pirmo žvilgsnio galima pagalvoti, kad čia ir yra tie patys Aušros vartai. Bet tai tikrai ne Vilniaus Aušros vartai, o Vidurio Lenkijos Skarżysko-Kamiennos mieste esanti apytikslė Vilniaus Aušros vartų kopija.


Lenkiškai ši architektūrinė kopija taip pat vadinasi Ostra brama (Aštriaisiais vartais).


Idėja pastatyti savus „Aušros vartus“ (tiesa, Aušros vartais juos galima vadinti salyginai, nes tai - grynai lietuviškas pavadinimas, o lietuviai Skarżysko-Kamiennoje, ko gero, nelabai gyvena) šovė į galvą iš Vilniaus kilusiam Lenkijos vyskupui Edwardui Materskiui (1923-2012). Rašoma, kad projektas įgyvendintas už „rytinių kresų“ lenkų pinigus. Statybos pradėtos 1988 metais, o po metų koplyčia jau buvo baigta ir pašventinta.


Lenkijos „Aušros vartuose“ taip pat yra Dievo Motinos paveikslas – tiksli Vilniaus Dievo Motinos paveikslo kopija. Ją nutapė taip pat iš Vilniaus kilusi dailininkė Izabela Borowska.


Lenkiški „Aušros vartai“ labai panašūs į esančius Vilniuje. Tiesa, arka kiek platesnė ir vietoje lotyniško užrašo puikuojasi lenkiškas. Apie Aušros vartų užrašą esu rašęs čia, gana įdomi istorija. Taigi, lenkai atkūrė originalų užrašą.

Palyginkime:


Palyginkime. Kairėje - Vilniaus Aušros vartai, dešinėje - Skarżysko-Kamiennos "Aušros vartai". Žinoma, kai sugretini, yra tų skirtumų, ir pakankamai. Bet ne itin pastabus žmogus, bent jau pirmą sekundę, gali ir apsigauti. Aš, pavyzdžiui, kelias sekundes spoksojau, kol pastebėjau, kad kažkas čia ne taip...

Tiesa, iš toliau visas architektūrinis kompleksas jau nelabai primena Vilnių, nes atrodo štai taip:


Tokia šios dienos įdomybė...