2016 m. spalio 21 d., penktadienis

Žmogus iš Tolundo pelkių

Vadinamasis „Tolundo žmogus“ rastas 1950 m. Tolunde (netoli Silkeborgo miesto Danijoje). Mokslininkai mano, kad šis vyras galėjo gyventi IV a. pr. Kr. Mumijos kūnas aptiktas pelkėje kasant durpes. O pelkės yra ideali vieta savotiškos mumifikacijos procesams. Ten mažai deguonies, tad kūnas gali ilgai išlikti nesuirdamas.

Ant minėtos mumijos kaklo rasta kilpa, todėl jau iš pat pradžių mokslininkai iškėlė hipotezę, kad šis senovės gyventojas buvo pakartas ir įmestas į pelkę. Vėliau ši hipotezė pasitvirtino. Mirties priežastis galėjo būti religinės apeigos, su jomis susijęs atnašavimas ar žmogus tiesiog pasmaugtas virve kaip nusikaltėlis. Kaip ten bebūtų, kūnas puikiai išsilaikė ir mokslininkams suteikė daug informacijos apie praeitį.


Tolundo žmogus

Kelios mokslininkų išaiškintos detalės:

- „Tolundo žmogus“ buvo 162 cm ūgio.
- Jam buvo apie 40 metų.
- Mirtį nuo pasmaugimo liudija sutinęs liežuvis. Aplink kaklą išliko ir tvirta virvė.
- Skrandyje aptikta grūdų ir sėklų košės liekanų. Mėsos ar žuvies nerasta.
- Manoma, kad mirtis ištiko šaltuoju metų laiku (žiema, ankstyvas pavasaris ar vėlyvas ruduo), kas ženkliai pristabdė pirminius irimo procesus.
- Ant mumijos galvos aptikta odinė kepuraitė smailėjančiu galu kailiu į vidų, liemuo perjuostas odiniu diržu, kiti drabužiai beveik neišliko.


Radus Toluno mumiją archeologams pavyko išsaugoti tik galvą, nes buvo nuspręsta mumija palikti išdžiūti, kol galiausiai liko tik kaulai ir galva. Taigi, šiuo metu Silkeborgo muziejuje galima pamatyti tik Tolundo žmogaus galvą. Kita kūno dalis – maketas, kadangi „originalo“ nepavyko išsaugoti tiek, kad galima būtų eksponuoti.  


Tulono žmogaus veidas taip gerai išsilaikęs, kad daug kas sako, jog atrodo lyg miegantis.


Poza, kurioje buvo rastas Tolundo žmogus

**
įdomybę parengė Geo-politikos faktai ir istidom.lt

**
Taip pat skaitykite:Komentarų nėra:

Rašyti komentarą