2016 m. spalio 27 d., ketvirtadienis

Vengrų sukilimo akimirkos E.Lessingo nuotraukose

1956 m. spalio 23 d. Vengrijoje įsiplieskė prieš komunistų diktatūrą nukreiptas sukilimas. Jis prasidėjo nuo gana taikiai, tačiau ryžtingai nusiteikusių studentų demonstracijos, į kuriuos vengrų saugumo policija atidengė ugnį. Tai dar labiau supykdė tautą.
Žmonės masiškai ginklavosi iš policininkų ir kareivių atimtais ginklais, kurie dažnai net nesipriešino. Maža to, nemaža dalis jėgos struktūroms priklausančių asmenų patys mielai jungėsi prie sukilėlių. Prosovietinės „tvarkos“ pakankamai prisiragavę vengrai gavo net artilerijos pabūklų.


Visoje šalyje užvirė žiaurūs mūšiai, nuožmiausiai nusiteikę sukilėliai tiesiog gatvėse žudė vietos komunistų partijos narius ir saugumo struktūrų darbuotojus. Iš baimės drebanti valdžia kreipėsi pagalbos į Vengrijoje dislokuotus sovietų kariuomenės dalinius, kurie surengė tikrą Budapešto šturmą ir galiausiai, po beveik trijų savaičių visiškai realaus karo, sukilimą numalšino.


Žodžiu, konkrečiau apie Vengrijos sukilimo priežastis, eigą ir liūdna jo pabaigą kiekvienas gali pasidomėti pats. Šiuo įžanginių įrašu tenorėjau pristatyti tuo metu Budapešte buvusio, žydų kilmės fotografo iš Austrijos Ericho Lessingo nuotraukas.  Komentarų nėra:

Rašyti komentarą