2016 m. spalio 16 d., sekmadienis

Kas nutapė "Rytą pušyne"

Rusų tapytojo Ivano Šiškino (1832-1898) pavardė tikriausiai žinoma ne tik dailės meno gerbėjams. Ypač garsus jo 1889 m. tapytas dviejų metrų pločio ir pusantro metro aukščio paveikslas „Rytas pušyne“ (Утро в сосновом лесу).Bet... nedaugelis žino, kad jei paveikslo autorius būtų tik I.Šiškinas, tai kūrinys atrodytų maždaug štai taip:


Žymiuosius lokius nutapė ne Šiškinas, o jo kolega Konstantinas Savickis (1844-1905). Kartu su Šiškinu jis pasirašė ant paveikslo ir už parduotą kūrinį gavo ketvirtadalį sumos.


Bet kodėl kūrinio autorystė dažnai priskiriama tik Šiškinui? Juk pats Šiškinas niekuomet netvirtino, kad autorystė priklauso tik jam vienam.

Reikalas tas, kad K.Savickio parašą nuo paveikslo pašalino meno kūrinį įsigijęs kolekcionierius Pavelas Tretjakovas (garsios Tretjakovo galerijos Maskvoje įkūrėjas). Tretjakovas manė, kad K.Savickis tik asistavo Šiškinui, o visas siužeto sumanymas ir didžioji dalis įgyvendinimo priklauso pastarajam.

Dabar neretai teigiama priešingai. Esą paveikslą sumanė K.Savickis, kuris paprašė labiau patyrusio Šiškino nutapyti peizažą, o pats ėmėsi lokių. 

Beje, paveiksle įamžintas Seligerio ežero Gorodomlės salos miškas. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą