2016 m. rugpjūčio 28 d., sekmadienis

X a. Gosforto kryžius

Šiaurės vakarų Anglijoje esančioje Kambrijos grafystėje yra Gosforto (Gosforth) gyvenvietė su joje stūksančia parapijine Šv. Marijos bažnyčia. O bažnyčios šventorius garsėja anglosaksų ir skandinavų laikus menančiu Gosforto kryžiumi. Tad šiandien apie jį.

Šiandienos Kambrija kadaise buvo istorinės Nortumbrijos karalystės dalis. Čia gyveno keltų gentys, po to juos nukariavo anglosaksai, o galiausiai atsikėlė vikingai. Manoma, kad akmeninis Gosforto kryžius buvo pastatytas pirmojoje X a. pusėje, jo aukštis – 4,4 m.


Pats kryžius „keltiško tipo“. Tai yra, jo kraštines vainikuoja apskritimas. Teigiama, kad jis pastatytas jau krikščioniškais laikais ir gali būti laikomas krikščionišku paminklu, tačiau visuomenėje dar buvo gajūs pagoniški vaizdiniai.


Visos keturios kryžiaus pusės papuoštos ornamentais bei mitiniais vaizdiniais. Jame matoma Kristaus nukryžiavimo scena:


Tačiau kitos – visai ne krikščioniškos:


Dievo Vidaro kova su pragaro vilku Fenriru.


Dievo Toro žvejybos scena, kai tas sugavo milžinišką gyvatę Jormundgandą


Dievas Heimdalis prieš pabaisas


Milžinė Sigiuna bando palengvini supančioto dievo Lokio kančias.


Gosforto kryžius ir visų pusių

Įdomu tai, kad visos pagoniškos scenos, galima sakyti, – apokaliptinės, susijusios su senaisiais Pasaulio pabaigos vaizdiniais. Na, o išgelbėjimas nuo visų šių baisybių, žinoma, ateina tik per Kristų. Apie pagoniškų ir krikščioniškų vaizdinių dermę šiaurietiškame mene dar skaitykite įrašė apie Frenkso dėžutę.

**

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą