2016 m. rugpjūčio 4 d., ketvirtadienis

"Snaiperių alėja" Sarajeve

Bosnijos sostinėje Sarajeve yra plati Drakono iš Bosnijos gatvė (Ulica Zmaja od Bosne), taip pavadinta XIX a. pradžios karvedžio ir politiko Huseino Gradaščevičiaus vardu. Šis didvyris ryžtingai kovojo už krašto autonomiją Osmanų imperijos sudėtyje, todėl gavo Drakono pravardę.
Drakono iš Bosnijos gatvė, kuri virto "snaiperių alėja"

Tačiau XX a. pabaigoje gatvė labiau išgarsino ne Gradaščevičiaus įamžinimas, o tai, kad 1992 - 1996 m. Sarajevo apgulties metu ji pagarsėjo kaip „snaiperių alėja“.


Užrašas: "Žiūrėk! Snaiperis!"

„Drakono iš Bosnijos gatvė“ - viena reikšmingesnių miesto magistralių, jungianti centrą su industriniais priemiesčiais. Žvelgiant nuo Sarajevą supančių kalnų visą gatvė matosi lyg ant delno, todėl ją nuolat apšaudydavo serbų snaiperiai. Beje, ne tik serbų, bet ir (prancūzų taikdarių liudijimu) - bosnių. Žmonės medžiojantys šauliai taip pat buvo įsitaisę palei gatvę stūksančiuose daugiaaukščiuose.
Žmonės buvo priversti kirsti gatvę bėgte ar besislapstydami už šarvuotos taikdarių technikos

Gatvę kertantys žmonės turėjo tai daryti bėgte, zigzagais, pasilenkę, besislapstydami už kiekvieno kampo ar šarvuotos taikdarių technikos. Gerai užsimaskavusius, tačiau mobilius snaiperius bandė susekti ir sunaikinti specialios „antisnaiperinės“ taikdarių komandos.


Nežinia kodėl buvo šaudomi civiliai, bet tai - faktas. 

Liūdnoji Drakono iš Bosnijos gatvės statistika - 225 žuvę, 1030 sužeisti. Absoliuti dauguma žuvusių ir sužalotų - civiliai.


Prancūzų taikdariai liudijo, kad Sarajevo miestiečius šaudė ne tik serbų, bet ir bosnių smogikai. Ko gero, tai buvo kruvina provokacija: visos aukos vistiek būdavo nurašomos serbams.


Mūsų dienomis Sarajevo Snaiperių alėją sutraukia daug turistų. Ji tapo žiauraus ir negailestingo karo paminklu.


Gėlės ten, kur buvo nužudyti žmonės.


2011 m. Taip Sarajevo gyventojai pagerbė visus žuvusius miesto apgulties metu. Sostinės gatvėse buvo pastatyta 11 541 raudona kėdė. Lygiai tiek, kiek oficialiais duomenimis žuvo miestiečių.

**
Taip pat skaitykite:
"Snaiperis dirba" Šiaurės Airijoje

**

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą