2016 m. rugpjūčio 8 d., pirmadienis

Kardu per galvą Japonijoje

1891 m. balandžio pabaigoje Japonijoje viešėjo Rusijos caraitis Nikolajus Aleksandrovičius – busimasis imperatorius Nikolajus II-asis. Ne vienas, o su Graikijos ir Japonijos princais.
Ocu miesto gatvėmis garbingas svečias, kuriam japonų valdžia parodė didžiulė pagarbą, keliavo dviejų rikšų traukiamuose ratuose. Bet staiga nutiko tai, ko niekas nesitikėjo.Nikolajus Aleksandrovičius viešnagės Nagasakyje metu

Prie Nikolajaus Aleksandrovičiaus vežimo prišoko tvarką turėjęs užtikrinti japonų policininkas Tsuda Sanzo ir keliskart kardu kirto caraičiui per galvą. Tiesa, kirčiai kažkodėl nebuvo itin stiprūs. Matyt, smūgiuota iš nepatogios padėties, o galbūt Nikolajus spėjo pakreipti galvą. Žodžiu, svetys iš Rusijos pasileido bėgti, o užpuoliką tuoj pat sulaikė rikšos. Žinoma, vizitas buvo tuoj pat nutrauktas.


Tsuda Sanzo

Po pasikėsinimo į Rusijos imperatoriaus Aleksandro III-iojo sūnų, būsimą sosto paveldėtoją, kilo didžiulis tarptautinis skandalas. Japonai kaip įmanydami apgailestavo, atsiprašinėjo dėl itin nemalonaus įvykio ir net buvo pasirengę teisti niekadėją Tsudą Sanzo kaip už pasikėsinimą į savo pačių imperatorių. Tačiau galiausiai jis buvo nuteistas katorgos darbams iki gyvos galvos. Mirė Tsudo Sanzo tais pačiais metais. Pagal oficialią versiją, nuo plaučių uždegimo.


Pasikėsinimo akimirką vaizduojantis piešinys

Nikolajaus sužalojimai buvo rimtoki, tačiau ne mirtini. Kardo smūgiai paliko kelias kirstines žaizdas pakaušyje ir viršugalvyje. Japonų ir rusų gydytojų slaugomas Nikolajus tikino nepykstąs už pasikėsinimą ir imperatoriaus šeimai siunčiąs geriausius linkėjimus, tačiau žymus to meto rusų politikas Sergėjus Vitė rašė, kad būtent nuo to laiko caraitis Tekančios Saulės šalies gyventojus pradėjo niekinamai vadinti „makakomis“. Manoma, kad pasikėsinimo nulemtos, priešiškos Nikolajaus nuostatos japonų atžvilgiu galėjo suvaidinti ne paskutinį vaidmenį kiek vėliau įsiplieskiant rusų – japonų karui.


Rikšos, padėję sulaikyti užpuoliką

Na, o kokios buvo užpuolimo priežastys? Tai galėjo būti japoniškasis Tsudo Sanzo šovinizmas. 1855 m. gimęs Tsudo buvo kilęs iš garbingos samurajų šeimos. Jis visada iš aukšto žvelgė į svetimšalius, buvo japoniško izoliacionizmo politikos šalininkas ir Rusijos caraičiui teikiamą pagarbą galėjęs vertinti kaip Japonijos imperatoriaus pažeminimą.  


Paminklinis akmuo pasikėsinimo vietoje

***

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą