2016 m. rugpjūčio 1 d., pirmadienis

Abrahamas Lincolnas ir juodaodžių iškeldinimo klausimas

1862 m. Abrahamas Lincolnas faktiškai siūlė JAV Konstitucijos pataisą, pagal kurią Kongresas turėtų išsiųsti visus išlaisvintus juodaodžius atgal į Afriką. Tų pačių metų birželį Kongresas šiam tikslui buvo numatęs daugiau nei pusę milijono dolerių. Tūkstančiai afrikiečių buvo išplukdyti atgal į istorinę tėvynę, Karibų salas ir Pietų Ameriką. Ir tik Lincolno nužudymas sustabdė šį procesą.

Įgyvendinti savo planus A. Lincolnas ėmėsi 1863 m., iškart po Išlaisvinimo akto – deklaracijos dėl vergijos panaikinimo, paskelbimo. Jo tikslas - rasinės įtampos pašalinimas Jungtinėse Valstijose.

Apie šiuos Lincolno planus istorikai žinojo ir anksčiau, tačiau knygoje „Kolonozacija po emancipacijos. Linkolnas ir juodaodžių perkėlimo judėjimas“ (Colonization After Emancipation: Lincoln and the Movement for Black Resettlement) pateikti dokumentai įrodo, kad pačią idėją A. Lincolnas vertino kaip vieną galimų variantų.


Juodaodžių iškeldinimo buvo bandoma užsiimti dar prieš Pilietinį karą. Vienas pavyzdžių - buvusių vergų perkėlimas į Liberiją.

Šiuo klausimu JAV istorikas, dr. Phillipas W. Magnessas rašo: „Lincolno veiklą tyrinėjantys istorikai visuomet susiduria su tam tikrais sunkumais. Juk juodaodžių iškeldinimas nelabai dera su „vergų išlaisvintojo“, kokiu pristatomas Abrahamas Lincolnas, įvaizdžiu“.

Pradžioje buvusius vergus bandyta iškeldinti į dabartinės Panamos teritoriją, o taip pat į nedidelę salą netoli Haičio, tačiau vėliau ši iniciatyva žlugo.


XIX a. spaudoje A. Lincolnas dažnai vaizduotas juodaodžių išlaisvintoju, tačiau jis siūlė ir jų iškeldinimą iš Jungtinių Valstijų

Kodėl? Ogi Kongresas paskaičiavo, kad keturių milijonų juodaodžių (tiek jų tuomet gyveno JAV) deportavimas šalies biudžetui kainuotų milžinišką sumą.

Prabėgus metams Lincolnas buvo nužudytas. Kodėl jis norėjo iškeldinti juoduosius? Lincolno veiklą tiriantis istorikas Michaelis Burlingame iš Ilinojaus universiteto teigia, kad yra keletas versijų.

Pirmoji: Abrahamas Lincolnas negalėjo įsivaizduoti pilietinės bendruomenė, kurioje lygiomis teisėmis sugyventų juodieji ir baltieji. Toks mąstymas XIX a. anglosaksų inteligentijos tarpe buvo visiška norma. 

Antroji: Pragmatiškasis Lincolnas tiesiog siekė nuraminti šiaurinių valstijų gyventojus po vergijos panaikinimo. Daugelis šiauriečių skelbėsi palaikysiantys vergų išlaisvinimą tik tuo atveju, jei jie bus iškeldinti iš šalies.

**

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą