2016 m. liepos 4 d., pirmadienis

"Išsigimusio meno paroda"

1937 m. Miuncheno Hofgarteno parko galerijoje buvo atidaryta „išsigimusio meno“ (vok. Entartete Kunst) paroda. Joje pristatyti autoriai, kurių veiklą Adolfas Hitleris įvardino ne tik psichiniu sutrikimu, bet ir prilygino kriminaliniam nusikaltimui. 
"Išsigimusio meno" parodos afišos

Nacistinėje Vokietijoje į „išsigimusio meno“ kategoriją pateko impresionizmas, dadaizmas, kubizmas, siurealizmas, kitos modernaus meno srovės. Trečiojo reicho propaganda šias avangardo kryptis vadino „nesveikomis“, „žydiškomis“, „kiekvienam normaliam žmogui keliančiomis pasibjaurėjimą“.
Įėjimas į parodą buvo nemokamas, todėl sutraukė nemažai lankytojų

Už kovą su išsigimusiu menu buvo atsakinga propagandos ministerija su Josephu Goebbelsu priešakyje ir Vaizduojamųjų menų palatos prezidentas Adolfas Ziegleris. Miuncheno parodai atrinkta apie 650 „nesveikų“ kūrinių iš daugelio Vokietijos muziejų.


Parodoje lankosi pagrindinis kovotojas su "išsigimusiu menu", Trečiojo reicho propagandos ministras Josephas Goebbelsas

Iki 1941 m. „išsigimusio meno“ paroda lankėsi dvylikoje Vokietijos miestų ir iš viso sutraukė kelis milijonus lankytojų.Viduje

Iš viso konfiskuota apie 16 tūkst. kūrinių. Pasibaigus parodai dalis kūrinių buvo sunaikinta, dalis parduota ar iškeista užsienyje į naciams priimtino meno pavyzdžius.
Iš viso Berlyne sudeginti 1004 paveikslai ir 3825 grafikos darbai. Parduoti 300 paveikslų ir 3000 grafikos kūrinių. Daugelis jų niekuomet nesugrįžo į Vokietiją.


Fiureris stebisi ir piktinasi

**

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą