2016 m. birželio 21 d., antradienis

Vyskupo lazdos simbolika

Katalikų vyskupo lazda, arba pastoralas, simboliškai primena piemens lazdą, kadangi vyskupas - savo religinės bendruomenės Ganytojas. Paprastai pastoralas laikomas kairėje rankoje, o dešine laiminami tikintieji. 
Kaip ir kiekvienam dvasininko atributui, vyskupo lazdai nuo senovės teikiama gili prasmė. Ji simbolizuoja tvirta stovėjimą ant žemės, nepajudinamą tikėjimą, o taip pat primena vyskupui, kad jis pats turėtų būti tvirta atrama visiems tikintiesiems. Be to, lazda rankose visuomet buvo siejama net tik su garbiu amžiumi, bet ir su dvasine branda, išmintimi, galia, valdžia. Kai kurie pagoniški dievai vaizduoti su lazda rankose, lazda taip pat – vienas iš monarcho atributų. 


Kodėl vyskupo lazdos viršus riestas? Kartais teigiama, kad tai simbolizuoja vyskupo pareigą sugrąžinti į tikėjimą tuos, kas nuo jo atsimetė. Išlenkimo viduje dažnai vaizduojama kokia nors scena iš Evangelijos ar gyvūnas, simbolizuojantis kurį nors iš apaštalų.

Pateiktos XII – XIV a. vyskupo lazdų viršutinių puošmenų nuotraukos.

**

1 komentaras:

  1. Atkreipkite demesi I zodziu " pagoniski Dievai"ir "monarco atributai". Krykscionybe siejama su pagonybe ir naudoja monarchinias atributais.

    AtsakytiPanaikinti