2016 m. birželio 17 d., penktadienis

Idi Aminas. Paminklas Hitleriui ir karas prieš JAV

1975 m. puslaukinės Ugandos diktatorius Idi Aminas, kuris dar save vadino „Britų imperijos nugalėtoju“ ir „Škotijos karaliumi“, paskelbė karą Jungtinėms Valstijoms. 

Idi Aminas – viena pačių atgrasiausių bei keisčiausių politinių XX a. figūrų. Užgrobęs valdžia Ugandoje jis surengė valstybinio masto terorą ir išleido krūvą pačių keisčiausių įstatymų. Tačiau labiausiai jis išgarsino kelios iniciatyvos.

Pirmoji ta, kad Ugandos sostinėje Kampaloje Idi Aminas užsibrėžė pastatyti paminklą Adolfui Hitleriui. Tačiau paminklui taip ir nebuvo lemta iškilti. Tokiai iniciatyvai pasipriešino „visų nuskriaustų Afrikos šalių gynėja“ Sovietų Sąjunga, kurios atstovai pareiškė, kad jei Idi Aminas atidengsiąs paminklą Hitleriui, SSSR nutrauks Ugandai bet kokią paramą ir negins šalies nuo „Vakarų imperialistų“.


Idi Aminas. "Britų imperijos nugalėtojas" ir "Škotijos karalius"

1975 m. Idi Aminas paskelbė karą Jungtinėms Valstijoms. Savo kalboje jis užtikrino nušluosiąs JAV miestus nuo žemės paviršiaus. Tačiau kitą dieną Ugandos vadovas suskubo pareikšti, kad „mūšiai“ pasibaigė visiška Afrikos valstybės pergale. Į „karo paskelbimą“ Vašingtonas tiesiog nereagavo. Greičiausiai viską nuspręsta nurašyti Idi Amino beprotybei. Tačiau tai nesutrukdė pastarajam skelbtis JAV nugalėtoju. 


1978 m. didybės manijos apsėstas diktatorius žengė dar vieną beprotišką žingsnį. Jo kariuomenė puolė penkiskart didesnę ir žymiai kariškai pajėgesnę Tanzaniją. Iš pat pradžių puolimas lyg ir klostėsi sėkmingai, tačiau netrukus atsitokėjusi Tanzanijos kariuomenė pradėjo varyti okupantus atgal. Tanzaniečiams artėjant prie Kampalos Idi Aminas buvo priverstas bėgti iš šalies ir gyvenimo pabaigos sulaukė užsienyje. 

**

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą