2016 m. gegužės 2 d., pirmadienis

"Kovojantys gaidžiai" ir "Ye Olde"

Anglijos Hartfordšyro grafystėje St.Albanso mieste esantis pub'as „Ye Olde Fighting Cocks“ laikomas vienu seniausių šalies pub'ų. Dokumentai patvirtina alinės egzistavimą nuo XVIII a. vidurio, nors savininkai teigia, kad užeigos čia jau būta VIII a. pabaigoje, anglosaksų karalysčių laikotarpiu! Tik senieji pastatai, žinoma, neišliko.

Būtent šioji data naudojama smuklės reklamoje tvirtinant, kad ji pati seniausia Ūkanotame Albione. Tiesa, Anglijoje yra bent dešimt pub'ų, pretenduojančių į pačių seniausių vardą, tad šis ginčas yra begalinis.


„Kovojantys gaidžiai“ (Fighting cocks) smuklės pavadinime atsirado XIX a. pradžioje. Iki to laiko ji vadinosi kitaip. Užeigose rengtos gaidžių peštynės kadaise buvo populiari pramoga Anglijos prastuomenės tarpe: vykdavo lažybos iš pinigų ir skiauterėtų čempionų savininkai galėdavo neblogai užsidirbti. 1849 m. gaidžių kovos uždraustos visoje šalyje, nors dar ilgai organizuotos nelegaliai.


Pirmieji smuklės pavadinimo žodžiai „Ye Olde“ yra XIX a. paplitusi pretenzija į senovę. Barų ar krautuvių iškabos su „Ye olde“ prieš pavadinimą tarytum byloja, kad įstaigos istorija siekia viduramžius, ar dar ankstesnius laikus. Esą senovinis „Ye“ dabar yra „the“, o „olde“ - „old“, nors, kaip teigia tyrinėtojai, tai greičiau iškraipyta senoji anglų kalba. Dabartinis „old“ (senas) Anglijoje kadaise buvo užrašomas „alde“, „auld“, „awld“, bet niekada kaip „olde“. Tačiau kažkas, greičiausiai XIX a. pradžioje, sugalvojo „pasendinti“ savo iškaba pseudosenovine anglų kalba. Tai buvo grynai komercinis žingsnis siekiant pritraukti klientų, tačiau mada paplito. Dabar „Ye olde“ sutinkamas ne tik Britanijoje, bet ir JAV. Beje, palyginę nuotraukas pastebėsime, kad seniau "Kovojančių gaidžių" iškaboje puikavosi žodis „old“, o dabar jau „olde“.


"Kovojančių gaidžių" interjeras

2015 m. už gyvūnų teises kovojanti organizacija kreipėsi į „Ye Olde Fighting Cocks“ savininkus su reikalavimų pakeisti pavadinimą. Esą pavadinimas „Kovojantys gaidžiai“ primena kruviną pramogą ir gyvūnų kankinimą, todėl jis netinka XXI a. Tačiau pub'o savininkai atsisakė leistis į bet kokias kalbas dėl iškabos keitimo, atšovę, kad ji yra istorinio paveldo dalis. 


Pub'o logo ir užrašai, kad tai seniausias Anglijos pub'as, įkurtas VIII a. pabaigoje. Žinoma, kitų senų užeigų savininkai su tuo kategoriškai nesutinka.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą