2016 m. gegužės 5 d., ketvirtadienis

"Kerzai"

Kerzais Lietuvoje vadinami odiniai kariško tipo batai, kuriuos nešioja ne tik kariuomenė bei policija, bet ir „maištaujantis jaunimas“. Tiesa, neformalai labiau mėgsta ne tiek karišką apavą, kiek paramilitary stiliaus brendus. Tačiau viskas dažniausiai vadinama vienu žodžiu – kerzai. 
Kirzos paviršius

Kerzų pavadinimai kariškiems batams prilipo sovietų laikais. Dėl medžiagos, iš kurių jie buvo siuvami. O storas, grublėtas pluoštas vadinosi kirza (rus. кирза). Ir išrastas jis buvo 1942 m. kaip sintetinis odos pakaitalas kariškai avalynei siūti. Na, ne visai išrastas, kiek išbaigtas patobulinus senus išradimus.


Kirzos ritiniai

Sakoma, kad kirzos pavadinimas kilo nuo „Kirovo gamykla“ (rus. Кировский завод) – didžiausios šios medžiagos tiekėjos Antrojo pasaulinio karo metais. 


Kirziniai sovietų kariuomenės batai 


Paminklas kirziniams batams. Gyvenvietė Zvedznyj, Permės kraštas, Rusija

Ilgaauliai sovietų kario batai vadinti „kirziniais batais“ (tai yra, „batais iš kirzos“), nors kartais kirzinė dalis buvo tik pats aulas. Beje, Sovietų Sąjungoje iš kirzos siuvo ne tik batus, bet ir dėklus pistoletams, šovinines, kartais – diržus. Rusijos kariuomenės batas kirziniu aulu

Na, o Lietuvoje „kirziniai batai“ netrukus transformavosi į „kerzus“; vėliau pastarasis pavadinimas ėmė reikšti bet kokį kariško tipo apavą. Žodžių, toje avalynėje, kuri mūsų dienomis vadinama „kerzais“, tikrosios kirzos dažniausiai nebūna nė kvapo.  


 Su tikrais "kirziniais batais" šis "kerzas" neturi nieko bendro

2 komentarai:

  1. Tai yra nuostabi avalyne.tinkama visiems metu laikams.Tinkama visose darbo srityse.Turiu keleta poru ir aviu tik situos batus

    AtsakytiPanaikinti
  2. Taip visiskai su Jumis sutinku.Tai yra puikus batai.As irgi turiu keleta poru ir aviu tik juos.

    AtsakytiPanaikinti