2016 m. gegužės 20 d., penktadienis

Bolonijos "dangoraižiai"

Šiaurės Italijoje yra Bolonijos miestas, o Bolonija kadaise atrodė nelyginant Niujorko Manhetenas. Kodėl? Ogi dėl aukštų mūrinių bokštų, kurie savo proporcijomis labiau primena šiuolaikinius dangoraižius, nei viduramžių tvirtoves. 




Šiuolaikinis senosios Bolonijos maketas (1200 - 1300 m.)

Statė šiuos „dangoraižius“ tarpusavyje besivaržiusios vietos didikų giminės ir amatininkų cechai. Didesnis bokštas liudijo giminės galybę, nors konkretesnės būtent tokios statybos priežastys lieka mįsle iki šiol. Šiaip ar taip, dauguma bokštų pastatyta XI – XII a. Teigiama, kad vienu metu jų buvo net šimtas aštuoniasdešimt, tad Bolonija turėjo atrodyti tiesiog pasakiškai. 


Daugelis iki mūsų dienų išlikusių bokštų yra sumažinti

Žinoma, iki mūsų dienų daugelis tų architektūros stebuklų neišliko. XIII a. jų statybos bumas pasibaigė, bokštai buvo apleisti, sviro ir tiesiog sugriuvo. O tie, kurie nesugriuvo, saugumo sumetimais išardyti arba sumažinti, kad nekeltų miestiečiams grėsmės. 


97 m. aukščio Asinelli bokštas

Dabar išlikę apie 20 bokštų ir jie laikomi vietos architektūros paveldu. Žymiausi iš jų: Atabella (61 m aukščio), Coronata (60 m), Scappi (39 m), Uguzzoni (32). Aukščiausias iš išlikusių senovės statinių - Asinelli (97 m). 


Asinelli bokštas ir šalia esantis žemesnis Garisenda (48 m.)

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą