2016 m. gegužės 11 d., trečiadienis

Apie senąją knygrišystę

Šiandien sunku įsivaizduoti, kad dar XVIII a. knygos buvo prabangos dalykas – aukštesnės visuomenės klasės atributas. Pavyzdžiui, Thomas Jeffersonas surinko 6500 tomų knygų, ir šį jo kolekcija tapo JAV Kongreso bibliotekos pagrindu. Tačiau daugelis žmonių pasitenkindavo viso labo keliomis turimomis knygomis.Knygrišykla gyvosios istorijos muziejuje Colonial Williamsburg (Virdžinija, JAV). Šiose dirbtuvėse knygos gaminamos pagal senąsias praėjusių amžių technologijas.

„Knygos prilygintos brangenybėms“ - pasakoja amerikiečių meistras - knygrišys Bruce Plumley - „Tuomet viena knygų lentyna jau išdidžiai vadinta biblioteka. Jos liudijo statusą. Jei pas jus buvo biblioteka, reiškia esate išsilavinęs ir turtingas“. Pats Plumley senojo knygrišystės amato mokėsi Anglijoje, pas pas pripažintus pasaulinio garso meistrus.


Meistras Bruce Plumley

Popieriaus gamyba ir odos viršeliams išdirbimas buvo ilgas, todėl nepigus procesas. Brangios buvo ir pačios knygos. Pavyzdžiui, vienai buhalterijos knygai paruošti reikėjo atlikti apie 30 operacijų – 12 - 20 valandų kruopštaus darbo!


Nugarėlės siuvimas

Knygrišys Bruce Plumley su savo pameistriais Dale Dippre ir Jamesu Townsendu puoselėja senosios knygrišystės tradicijas. Į pasaulį jie išleidžia ne tik paprastas buhalterijos knygas, bet ir knygas, kurių odiniai viršeliai puošti metalu ir brangakmeniais. 


Pameistrys Dale Dippre

XVIII a. knygrišystė amatas, kaip ir bet kuri kita senoji profesija, buvo įvaldomas palaipsniui. Pradedama mokytis paauglystėje, o pasibaigdavo mokslai sulaukus dvidešimties metų. Mokinys tapdavo pameistriu ir galėjo atlikti įvairius darbus: falcavimą, susiuvimą, knygų blokų klijavimą, nesudėtingas viršelių puošybos operacijas.


Pameistrys Jamesas Townsendas

Žinoma, patys sudėtingiausi buvo puošybos darbai. Angliškos knygos buvo palyginti kuklios, tuo tarpu prancūziškos pasižymėjo puošniais aukso įspaudasis „Darbas su auksu ganėtinai sudėtingas. Jis reikalauja įgūdžių ir gerų instrumentų“ - sako Bruce Plumley - „Bet jeigu įvaldysite šį procesą, suprasite, - kad nėra nieko gražiau už gausiai auksu dekoruotą knygą“.


Viršelio dekoravimo darbai

Daugelis XVII a. amerikiečių meistrų buvo universalūs, tuo tarpu Anglijoje knygrišiai paprastai buvo kurios nors srities specialistai. Prie didelių įstaigų dirbusių ir bibliotekų įsikūrusių knygrišių amatas visuomet buvo pelningas. Juk reikėjo ne tik išleisti daugybę naujų, bet nuolat restauruoti senas knygas. 


Pagal senas technologijas dirbančio knygrišio darbo įrankiai

1 komentaras: