2016 m. gegužės 31 d., antradienis

Apie "rasistinę" JAV kaimelio emblemą

Jungtinėse Valstijose, Niujorko valstijoje, yra nedidelė gyvenvietė pavadinimu Whitesboro. Ir daugelis žmonių niekuomet nesužinotų apie šį kaimą, jei ne „rasistinis“ jo herbas (arba emblema).

Reikalas tas, kad Whitesboro simbolikoje pavaizduotas indėną „smaugiantis“ baltasis. Pastarasis siužetas turi savo istorija ir siejamas su gyvenvietės įkūrėjo Hugho White vardu. 

Kadaise H.White, kartu su kitais kolonistais, atvyko į indėnų žemes ir nusprendė čia įkurti gyvenvietę. Raudonodžiai, ko gero, šią žinią pasitiko be ypatingo entuziazmo. 

 
Tai kas gi pavaizduota XIX a. pradžios „herbe“? Yra dvi versijos. Abi jos sutinka, kad emblemoje vaizduojamos imtynės tarp H.White ir vietos indėnų vado, kuriose nugalėjo baltasis. Tačiau šių imtynių priežastis aiškinama skirtingai. Vieni teigia, kad du vyrai susigrūmė dėl žemės (kas nugalės, tam ji ir priklausys), kiti tvirtina, kad tai buvo vietos indėnų papročiu organizuojamos vadų imtynės, kurios padėdavo užtvirtinti draugiškus santykius ne blogiau už taikos pypkės rūkymą. Kraštotyrininkai linksta prie antrojo varianto, tačiau tolerantiškieji Niujorko valstijos aktyvistai manė kitaip. 


Žodžiu, internete kilo didžiulis šaršalas. Kliuvo ne tik istorinei emblemai, bet gyvenvietės pavadinimui, kurios pirmoji dalis reiškia „baltas“ (nuo H.White pavardės).

Už „rasistinės“ emblemos pakeitimą buvo surinkta daugiau nei 10 tūkst. parašų. 2016 m. Whitesboro simboliką nutarta pakeisti, tačiau kada tai bus padaryta – kol kas neaišku. Beje, emblema jau kartą koreguota. Herbo priešininkų kreatyvas 


Herbo šalininko foto

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą