2016 m. balandžio 20 d., trečiadienis

Šventoji ietis ir Pierre Barthelemy likimas

Pirmojo kryžiaus žygio į Jeruzalę metu (1096 - 1099 m.) Antiochiją užėmusius riterius apgulė musulmonai. Prasidėjo baisus badas, kryžiuočiai jau nesitikėjo sulaukti jokios pagalbos. Netikėtai vienas iš Marselio kilęs piligrimas, vardu Pierre Barthelemy, viešai pareiškė neva jam pasirodęs apaštalas Andriejus ir pasakė, kad vietos bažnyčioje paslėpta stebuklinga ieties. Ta pati, kuria romėnų legionierius Longinas kadaise pervėrė nukryžiuoto Kristaus šoną!Antiochiją apgulę musulmonai. Viduramžių miniatiūra

Viltį praradę kryžiuočių vadai patikėjo maldininko kalbomis. Ir iš tiesų - jo nurodytoje vietoje rado ietį, kas buvo įvertinta kaip pergalės ženklas.

Krikščionių kariuomenę apėmė religinė ekstazė. Išsekinti ilgo badavimo, tačiau įtikėję Dievo pagalba jie išėjo už pilies vartų ir stojo prieš musulmonus žūtbūtiniame mūšyje. Pasak šaltinių, daugelis matė stebuklingus regėjimus ir šventuosius, besikaunančius jų gretose. Susidūrę su tokiu įkvėptų karių fanatizmu musulmonai pakriko ir atsitraukė. Antiochija buvo išlaikyta. 


Šventos ieties atradimas. XV a. miniatiūra

Tačiau netrukus po pergalės pasklido kalbos, kad Pierre Barthelemy istoriją su šv. Andriejumi tiesiog išsigalvojo. Pasigirdo tvirtinimų, kad piligrimas bažnyčioje paslėpė paprastą ietį, o po to ją neva „atrado“ kaip stebuklingą. 


Kryžiuočiai gena musulmonus. Viduramžių miniatiūra

Nuspręsta surengti Dievo teismą. Pierre Barthelemy su rasta ietimi rankose turėjo pereiti siauru takeliu tarp dviejų didelių laužų. Jei jis išliktų visiškai sveikas - relikvija tikra, o jeigu ne - pigi klastotė. Barthelemy sutiko tokiam išbandymui, tačiau patyrė baisius nudegimus ir po dvylikos dienų mirė kančiose. 


Pierre Barthelemy žengia per ugnį. XIX a. Gustave Dore graviūra 

**
Sekite tag'ą Kryžiaus žygiai

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą