2016 m. kovo 12 d., šeštadienis

Trispalvių pasaulyje

Daugelis tautinių vėliavų sudaryti trikoloro (trispalvės) pagrindu. Pirmoji valstybine vėliava tapusi trispalvė – princo Vilhelmo I Oraniečio vėliava – Prinsenvlag, sudaryta iš oranžinės, baltos ir mėlynos juostų. XVI a. princas Vilhelmas vadovavo olandų kovai prieš ispanų viešpatavimą, todėl ir jo simbolika tapo valstybine. 
Pirmoji Nyderlandų vėliava (oranžinės, baltos, mėlynos spalvų derinys). XVII a. pradžios paveikslas

Netrukus, XVII a., oranžinė juosta buvo pakeista raudona. Kodėl taip nutiko – tiksliai nėra žinoma. Pagal vieną versiją, oranžinį dažiklį tuomet buvo gauti sunkiau, nei raudoną. Pagal kitą - laikui bėgant olandai nepanoro savęs sieti su „oranžine“ Oranijos kunigaikščių dinastija iš istorinės Burgundijos. Beje, senoji Nyderlandų vėliava su oranžine juosta pirmojoje XX a. pusėje buvo populiari provokiškai nusiteikusių Nyderlandų nacionalsocialistų tarpe, todėl 1937 m. karalienė Vilhelmina išleido įsaką, kad tik raudonai-baltai-mėlynos spalvų derinys simbolizuoja Olandiją ir olandų tautą. Dabartinė Nyderlandų vėliava

Iš olandų trikoloro kilo nemažai tautinių trispalvių. Viena jų – Rusijos vėliava. XVII a. pabaigoje Nyderlandų laivų statyklose dirbęs caras Petras I-asis savo šalies vėliava sukūrė pagal olandų vėliavos spalvas, tik jas sukeitė vietomis. Baltai mėlynai raudona Rusijos vėliava, kartu su dinastine Romanovų trispalve (juoda, geltona ir balta) buvo naudojama iki bolševikinio perversmo ir atkurta, kaip valstybinė, 1991 m.


Petro I-ojo ranka paišyti būsimosios Rusijos vėliavos eskizai, 1699 m.  


Kairėje - dinastinė Romanovų vėliava, dešinėje - valstybinė Rusijos imperijos vėliava


Dabartinė Rusijos vėliava

Viena žymesnių trispalvių – Prancūzijos vėliava su vertikaliai išdėstytomis mėlyna, balta ir raudona spalvomis. Pirmą kartą ši vėliava suplevėsavo Didžiosios revoliucijos metu. Kai 1789 m. liepos 14 d. respublikoniškai nusiteikę prancūzai šturmavo Bastilijos tvirtovę-kalėjimą, savo simbolika jie pasirinko raudonos ir mėlynos – istorinių Paryžiaus spalvų, derinį. Naujoji Respublikos vyriausybė patvirtino šias dvi spalvas + balta, kaip reiškiančias laisvę (mėlyna), lygybę (balta), brolybę (raudona). Dabartinės Prancūzijos vėliavos istorija prasideda nuo 1794 m. 


Prancūzijos vėliava

Prancūzijos trispalvė įkvėpė savo vėliavas susikurti italus ir airius. Italijos žaliai baltai raudona vėliava žinoma nuo 1861 m. Čia pasirinktos Italijoje suburtų Nacionalinės Respublikonų gvardijos spalvos (heraldinių Milano spalvų derinys). 


Italijos vėliava

Žaliai baltai oranžinė Airijos trispalvė oficialiai patvirtinta 1919 m., nors gerą šimtmetį vietos patriotų naudota prieš tai. Oficialiai spalvos aiškinamos taip: žalia reiškia saloje gyvenančius katalikus, oranžinė – protestantus, o balta tarp jų – abipusę pagarbą ir taiką. 


Airijos vėliava

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą