2016 m. kovo 7 d., pirmadienis

"Snaiperis dirba"

Britų Šiaurės Airijoje, pietinėje Armos grafystės dalyje iki šiol kur ne kur galima pamatyti keistus ženklus „Snaiperis dirba“. Kas tai per ženklai ir kodėl jie kabinti?

Šie ženklai primena apie 1990 – 1997 m. Airių respublikonų armijos (IRA) snaiperių organizuotas atakas prieš britų policininkus ir kareivius. Nuo 1990 iki 1997 m. policija suskaičiavo mažiausiai 24 paleistus snaiperių šūvius, kurių metu nušauti 9 Jungtinės Karalystės jėgos struktūrų atstovai.


"Snaiperis dirba". Sakoma, kad šis ženklas Crossmalgeno miestelyje išlikęs iki mūsų dienų

Teigiama, kad vienu metu veikė kelios snaiperių grandys (ko gero, po 4 žmones), neskaitant teritorijos žvalgų ir vairuotojų. Šešios aukos nukautos iš amerikietiško snaiperio ginklo Barrett M82, likusios trys, kaip yra manoma, iš belgiško FN FAL


IRA snaiperių naudotas Barrett M82

Šaudoma dažniausiai buvo mažiau nei 300 metrų atstumu iki aukos, paprastai pro skylę galinėse automolbilio durelėse, nors žinomi atvejai, kai snaiperiai buvo įsikūrę pastatuose. Šauliai puikiai maskavosi, kas liudija, kad Airių respublikonų armijos gretose buvo puikių karybos instruktorių. Viena snaiperių grupė veikė rytinėje Armos grafystės dalyje, kita – vakarinėje, nors kartais pasireikšdavo ir už jos ribų.

Žinoma, mirtini buvo ne visi šūviai. Pavyzdžiui, 1990 m. kovo 16 d. snaiperio kulka pramušė poste budinčio Lengvojo britų pėstininkų pulko kapralo Hartstono šalmą ir pažeidė kaukolę, tačiau karys liko gyvas. 


Ženklas Pietų Armos grafystėje

IRA šaulių veikla pietinėje Armos grafystės dalyje gerokai sutrikdė britus. Ir nors saugumo sumetimais buvo kiek pakoreguoti patruliavimo maršrutai, iškabinti įspėjamieji ženklai („Snaiperis dirba“), o kariai gavo geresnes, po kelis tūkstančius svarų kainuojančias neperšaunamas liemenes, patruliai buvo ganėtinai demoralizuoti, vengė rodytis atvirose vietose, tikrinti įtartinus automobilius bei tinkamai atlikti kitas savo pareigas.

Tuo tarpu paslaptingų snaiperių ieškojo ne tik Šiaurės Airijos policija, bet kariuomenės žvalgyba, o taip pat valstybinio saugumo tarnybos. Savo agentų IRA gretose dėka britams pavyko suimti vieną paslaptingų snaiperių komandą, tačiau kitos grupės narių tapatybės nenustatytos iki šiol: po pasirašytų paliaubų jie tiesiog nutraukė savo veiklą.

Na, o įspėjamieji ženklai "Snaiperis dirba", nepaisant išlikusių originalių, britų kabintų ženklų, tapo savotišku IRA brendu.


Ženklas Deryje (Londonderyje), Šiaurės Airija 

Skaitykite dar:

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą