2016 m. kovo 24 d., ketvirtadienis

Ledi Godiva

„Lady Godiva“ - bene žymiausias britų dailininko Johno Malero Colliero paveikslas, kurį jis nutapė 1898 m. Paveiksle pavaizduota ant žirgo per tuščią miestą jojanti nuoga moteris. Iš kur gi toks keistas siužetas? Ogi jis susijęs su senovine legenda.

Grafienė Godiva (1010 – 1067 m.) buvo anglosaksų Mersijos erlo Leofriko žmona. Didikas garsėjo gobšumu, tad savo pavaldinius spaudė nepakeliamais mokesčiais. Kad ir kiek geroji Godiva maldavo vyro palengvinti žmonių dalią, tas niekuomet nesutikdavo.


John Maler Collier, "Lady Godiva" (1898 m.)

Kartą puotos metu pasigėręs Leofrikas pareiškė, kad sumažins mokesčius jei pamaldžioji jo žmona išjos į Koventrio miesto gatves nuoga ant žirgo. Didikas buvo tikras, kad sutuoktinė niekuomet nesiryš tokiam žingsniui, tačiau jis klydo. Ledi Godiva nugalėjo gėdą ir išdidumą, nusimetė drabužius ir išjojo. Legenda pasakoja, kad iš pagarbos mylimai vadovei miestiečiai nedrįso į ją pakelti akių: visi langai buvo uždaryti, žmonės tiesiog nesirodė gatvėse. Tik vienintelis gyventojas, vardu Tomas, iš pasalų pažvelgė į Godivą, ir tučtuojau apako. Nuo to laiko nelaimingasis pramintas Žvilgčiojančiu Tomu. Na, o Leofrikas buvo priverstas įvykdyti savo pažadą. Mokesčiai stipriai sumažinti. 


Ledi Godiva. Senas Koventrio atvirukas.

Žinoma, tai yra kur kas vėlesniais laikais gimusi legenda. Tikrovėje Leofrikas nebuvo pats blogiausias Koventrio valdovas. Jis rūpinosi miestu ir daug aukojo Bažnyčiai, o pasakojimas apie ant žirgo jojančią Leofriko sutuoktinę atsirado tik XII a. pabaigoje. Manoma, kad gimė jis iš noro paaiškinti Koventrio turtus ir mokesčių nebūvimą. Vėliau legendą dar pagražino liaudies išmonė.

Šiaip ar taip, ledi Godiva, kurios anglosaksiškas vardas reiškia „Dievo dovanotoji“, yra vienas iš mylimų Koventrio miesto simbolių. Nuo XVII a. Godivos garbei rengiama kasmetinė šventė. Ir visiškai nesvarbu - pramanas kilnus jos poelgis ar tikrovė.


Paminklas Godivai Koventryje


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą