2016 m. kovo 4 d., penktadienis

Kelias, kuriam beveik šeši tūkstančiai metų

Ką galėjo šiaurinės Europos dalies gyventojai prieš beveik 6000 metų? Klysta tie kas mano, kad jie negalėjo praktiškai nieko. Anglijos Somerseto grafystės pelkynuose rastos medinio senovinio kelio liekanos, kurių mokslinė ekspertizė nustatė šokiruojančią datą: 3807— 3806 m. pr. Kr. 
Sweet Track - vienas seniausių pasaulyje inžinerinių kelių

Sweet Track – taip vadinamas šis kelias, atrastas durpių kasybos metu 1970 m. ir pavadintas jo atradėjo, Rayaus Sweeto, vardu. Kelias vedė per pelkynus į kadaise plytėjusio ežero viduryje esančią Westhay salą. Jo ilgis – apie 2 km. 


Balkių jungimo principas (rekonstrukcija) 

 
Kelią sudarė kryžmai į dugną įvaryti mediniai tašyti stulpai (uosis, liepa, ąžuolas), ant kurių buvo klojama ąžuolinė danga. Mokslininkai mano, kad medinio kelio dalys nebuvo ruošiamos vietoje, o gabentos iš kažkur kitur. Medinis kelias galėjo būti suręstas palyginti greitai, per kelis mėnesius. Kai kurios medinių dalių jungimo ypatybės rodo, kad vienu metu galėjo dirbti dvi, kiek skirtingą technologiją naudojančios žmonių grupės (galbūt vieni klojo kelią iš nuo kranto link salos, o kiti nuo salos link ežero pakrantės?). 


Mokslininkai tiria senojo kelio liekanas

Kelio vietoje rastos keramikos šukės, kirvukai ir strėlių antgaliai, kurie galėjo būti pamesti vėlesniais laikais. Taip pat aptiktos augalo Erica vagans sėklos, kuris šiuo metu auga tik Lizardo pusiasalyje Kornvalyje ir nežinia kokiu būdu ir kokiu tikslu atsidūrė Somersete. 


Rekonstruota senojo kelio atkarpa 


3807— 3806 m. pr. Kr. 


Augalas Erica Vagans (Klaidžiojanti Erika) niekuomet Somersete neaugo, tad jo sėklos kažkokiu būdu ir kažkokiu tikslu buvo atgabentos.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą