2016 m. kovo 31 d., ketvirtadienis

IX - X a. Galloway lobis

Didžiosios Britanijos vyriausybinės organizacijos „Historic Environment Scotland“ specialistai publikavo vikingų laikotarpio lobio nuotraukas, kuris buvo atrastas 2014 m. Galloway regione pietvakarių Škotijoje. 

Lobį bažnyčiai priklausančioje teritorijoje metalo ieškiklio pagalba atrado privatus entuziastas Derekas McLennanas, kuris ieškojo žemėje paslėptų senybių turėdamas tam leidimą ir apie radinį tučtuojau pranešė valdžiai bei archeologams. McLennanui šiame darbe talkino du vietos kraštotyra besidomintys dvasininkai.
 
Manoma, kad lobis buvo paslėptas IX ar X a. Kas ir kodėl jį paslėpė – belieka tik spėlioti. Lobį sudaro daugybė sidabrinių bei auksinių dirbinių, pagamintų ne tik Skandinavijoje, bet ir Britanijoje, Airijoje, Vidurio Europoje. Įvairūs daiktai datuoti skirtingais laikotarpiais. Bendra jų vertė – 1 milijonas svarų sterlingų. Tai brangiausias ir vertingiausias Škotijoje rastas lobis per visą šimtmetį. 

Tarp brangenybių sidabrinis Karolingų puodas, sidabrinis emaliuotas kryžius, šešios IX a. anglosaksų segės, viena airiška segė, šilkas iš Bizantijos, aukso lydinys...


"Karolingų puodas"


Tai, kas buvo puode...


Airijoje ar Škotijoje pagaminta segė


Sidabrinė segė


Anglosaksų segė


Sidabrinės apyrankės


Auksinis gaminys - paukštis. Manoma, kad tai galėtų būti kanceliarinė to meto priemonės. Versti knygos puslapiams, ar pan.


Sidabro plokštelė su runomis. 


Dar viena segė su drakonais. Ko gero, slandinaviškos kilmės 


Anglosaksų segė


Nežinomos paskirties daiktas. Mokslininkai mano, kad tai galėtų būti senovinės knygos "apvadas" (?)


Emaliuotas kryželis ir sidabrinė "grandinėlė". Neabejojama, kad nešiotas ant kaklo.


Sidabras


Lobį radęs Derekas McLennanas 


Galloway regionas pietvakarių Škotijoje, kur rastas žymusis lobis

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą