2016 m. vasario 11 d., ketvirtadienis

Sausasis įstatymas Suomijoje

Sausas įstatymas Suomijoje įsigaliojo 1919 m. liepos 1 d. Jo šalininkai buvo šventai įsitikinę, kad jiems pavyks apsaugoti piliečius nuo pražūtingos, šeimas ardančios ir moralines visuomenės nuostatas klibinančios aistros. 

Tačiau įstatymo priėmimas lėmė visiškai priešingus padarinius. Naminukės varymo bei spirito kontrabandos mąstai sumušė visus įmanomus rekordus.

Per 13 „sausų“ metų išaugo ištisa karta naminukės varytojų, kuriems nelegali veikla tapo pagrindiniu užsiėmimu. Jų gyvenimas apaugo legendomis. Suomių vaikai žaisdavo policininkus ir kontrabandininkus. Beje, simpatijos dažniausiai buvo pastarųjų pusėje.


Naminukė buvo verdama miškuose

Policija, pasieniečiai ir muitininkai dažnai neturėjo nei jėgų, nei galimybių užkirsti kelią nusikalstamai veiklai. Prekyba spiritu virto labai pelninga verslo rūšimi. Didžiausia jo dalis buvo atgabenama laiveliais iš Lenkijos, Vokietijos ir Baltijos šalių. Kontrabandininkai išrado specialias „spirito torpedas“ - viens už kito sukabintų skardinių kanistrų gyvates, kurios buvo velkamos laivo paskuigalyje. Iškilus pavojui trosas aš būdavo atrišamas, o „spirito torpeda“, dėl pritvirtintų druskos maišų, keliaudavo į dugną. Po kiek laiko druska ištirpdavo ir „torpeda“ pakildavo į vandens paviršių, tad grįžę kontrabandininkai dažnai surasdavo pamestą krovinį. 


Pagauti spirito kontrabandininkai

Spiritas paprastai būdavo parduodamas 12 litrų talpose arba ketvirčio litro butelaičiuose, kuriuos liaudis švelniai praminė „žvirbleliais“. Seni suomiai pasakoja, kad Helsinkio restoranuose galima buvo užsisakyti spiritu pastiprintos arbatos: tereikėjo pažinoti reikiamus žmones.

Beveik 80 proc. visų nusikaltimų buvo susiję sausojo įstatymo pažeidimais. 


Klestėjo prekyba spirito produktais

Pripažinusi savo negalią kovoje su pažeidėjais valdžia nusprendė atšaukti „sausmetį“. 1931 m. pabaigoje šalyje organizuotas referendumas, per kurį dauguma balsavusių suomių pasisakė už „sausojo įstatymo“ panaikinimą.

Suomijoje gimė juokas: „Ką reiškia skaičiai 543210?“. Ogi tai, kad po ilgos pertraukos legali prekyba alkoholiu atsinaujino 32 metų, 4 mėnesio, 5 dieną, 10 valandą ryto.


  Kalvis Pirttimäki – pirmasis alkoholio pirkėjas po sausojo įstatymo Suomijoje atšaukimo 1932 m.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą