2016 m. vasario 3 d., trečiadienis

"Priešais mus - velnias!"

Priešais Jus labai įdomus istorinis dokumentas. Vermachto 1-osios kalnų šaulių divizijos „Edelweiss“ vado įsakymas savo kariams, pasirašytas prieš pat Sovietų Sąjungos puolimą 1941 m. birželio 21 d. 

Įsakyme rašoma:

„1-oji kalnų šaulių divizija pasieks velnią pragare! Priešais mus – velnias! Ir mes jį sunaikinsim!
Tegyvuoja „Edelweiss“! Tegyvuoja fiureris!“

Pasirašė generolas – majoras Hubertas Lanzas“ 


Trumpai apie diviziją:

1-oji kalnų šaulių divizija „Edelweiss“ buvo komplektuojama iš Vokietijos bei prijungtos Austrijos kalnų gyventojų. Kariai turėjo būti ne jaunesni kaip 24 metų amžiaus, neįtikėtinai ištvermingi, iškilus būtinybei galintys kovoti ne žemiau kalnų sniego linijos. 


Kalnų gelelė - edelvaisas ir 1-osios kalnų šaulių divizijos simbolis

„Edelweiss“ buvo aprūpinta specialia palengvinta ginkluote bei amunicija. Tai buvo viena iš elitinių specialios paskirties Vermachto divizijų. Kaip savo skiriamąjį ženklą, divizijos kariai ant rankovės nešiojo Alpių gėlelės - edelvaiso, ženklą.


1-osios kalnų šaulių divizijos kariai

„Edelweiss“ kariavo Lenkijoje, Prancūzijoje, okupavo Belgiją ir Olandiją, Liuksemburgą, Jugoslaviją, Pietų armijos grupės sudėtyje kovėsi SSSR, Kaukaze. Vėliau perkelta į Graikiją ir Vengriją. 1945 m. divizijos likučiai pasidavė sovietams Austrijoje taip ir nepasiekę „velnio pragare“.

Įsakymą pasirašęs generolas majoras Hubertas Lanzas 1947 m. buvo teisiamas už karo nusikaltimus ir belaisvių žudynes, gavo 12 metų nelaisvės, nors po trijų paleistas paaiškėjus, kad kaltinimams trūksta įrodymų bei kitoms „lengvinančioms aplinkybėms“. Kai kurie teisiami aukšti Vermachto karininkai po priesaika patvirtino, kad Lanzas boikotavo Hitlerio įsakymą žudyti į nelaisvę paimtus karius.


Vadovaujantis Hubertas Lanzas 


Teisiamasis Hubertas Lanzas

Įdomu tai, kad vėliau jis tapo aktyviu liberalios „Laisvosios demokratų partijos“ nariu, konsultavo Bundeswehro karininkus šalies gynybos klausimais, išleido memuarus. Mirė Hubertas Lanzas 1982 m. Miunchene, taip iki galo ir nepaaiškėjus jo vaidmeniui karo nusikaltimuose.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą