2016 m. vasario 3 d., trečiadienis

Linksmasis Rodžeris. Kas ir kodėl?

Kaip žinia, piratu vėliava vadinama Linksmuoju Rodžeriu. Tai - juodas audeklas, ant kurio pavaizduota balta žmogaus kaukole ir sukryžiuoti kaulais. Kokią jo kilmė?

Vienas pirmųjų piratų, pradėjusių naudoti į Linksmąjį Rodžerį panašią vėliavą, buvo Emanuelis Wynnas. Tiesa, jo vėliavoje dar buvo pavaizduotas smėlio laikrodis, kas reiškė „jūsų laikas baigėsi“.


Pirato Emanuelio Wynno vėliava

Kitas piratas, Stede Bonnetas (apie 1688 – 1718 m.), taip pat pasirinko kiek kitą šios vėliavos variantą; čia kaulas buvo vienas, o iš abiejų kaukolės pusių nupiešti durklas ir širdis.


Pirato Stede Bonneto vėliava

Pagal vieną versiją pavadinimas Linksmasis Rodžeris (angl. Jolly Roger) kyla iš prancūziškų žodžių Joyeux Rouge (Raudonas linksmuolis). Tai buvo kruvinai raudonos spalvos vėliava, kelta kaip įspėjimas priešų laivui, kad pasigailėjimo nebus. Tiesa, iš pradžių buvo kelta ultimatumą reiškianti juoda, tačiau jei laivo įgula ignoravo piratų reikalavimus pasiduoti ar nemanė jų vykdyti, tada jau pasirodydavo raudona. Vėliau Anglijoje prancūziškas Rouge virto į įprastesnį Roger (Rodžeris), o Joyeux į Jolly (linksmas). 


Stede Bonnetą vaizduojantis XVIII a. pradžios raižinys

Ne mažiau įtikinama atrodo kitą versija. Maro epidemijos ar kokios nors kitos baisios ligos atveju laive būdavo pakeliama juoda vėliava su dviem susikertančiomis baltomis juostomis. Tai buvo ženklas kitiems laivams laikytis atokiau. Piratai neretai pasinaudodavo šia simbolika norėdami išvengti galingų karo laivų puolimo. Vėliau juostos transformavosi į sukryžiuotus kaulus.


Maro ir epidemijų vėliava

Pagal trečią versiją piratų vėliavos pavadinimas kilo nuo žodžių junginio Old Roger. Anglijoje tai buvo vienas iš nelabojo vardu, tačiau vėliau old virto jolly.


Klasikinis Linksmasis Rodžeris

Ir visgi vieningos piratų vėliavos niekuomet nebuvo. Dažniausiai jūrų plėšikai kėlė ne vėliavas su kaukolėmis ir kaulais, o karo vėliavas tų šalių, kuriom simpatizavo ar norėjo apsimesti priklausantys. Pavyzdžiui, atakuodami ispanų laivą piratai galėjo pakelti Anglijos vėliavą, o bėgdami nuo anglų laivų galėjo plaukti po neutralių Nyderlandų simboliais.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą