2016 m. vasario 2 d., antradienis

Kodėl Velso princas?

Pagal susiklosčiusią tradiciją vyriškos lyties sosto įpėdinis Didžiojoje Britanijoje gauna Velso princo (angl. Prince of Wales) titulą. Kodėl gi taip yra?

Legenda byloja, kad kai 1284 m. Anglijos karalius Eduardas I užėmė Velsą, tenykščiai gyventojai sutiko pripažinti valdovo skirto vietininko valdžią su sąlyga, kad vietininkas bus gimęs Velse ir nė žodžio nemokės angliškai. Eduardas I sutiko su sąlygom ir tučtuojau paskelbė vietininku savo naujagimį sūnų, kuris iš tiesų gimė Velse ir dar nemokėjo kalbėti. Esą būtent todėl vyresnieji Anglijos karalių sūnūs gauna Velso princų titulą.


Karalienė Elžbieta II skelbia savo sūnų Čarlzą Velso princu

Legenda graži, tačiau vargu ar tikroviška. Visų pirma, šis pasakojimas pirmą karta užfiksuotas gana vėlai - tik XVI a., be to, Eduardo I laikų Anglijos aristokratija buvo kilusi iš normanų. Taigi, kalbėjo ji senovės prancūzų, o ne anglų kalba.

Iš tiesų priežastis kur kas paprastesnė. Paskutinis Velso valdovas prieš anglų nukariavimą buvo Llivelinas ap Grifidas, dar vadintas Llivelinu Paskutiniuoju.


 Llivelinas ap Grifidas (1223 - 1282 m.)

Dėl sudėtingų dinastinių santykių Velso valdytojas turėjo tik princo titulą, kuris, kaip savotiškas paveldas, atiteko jo šalies nukariautojams anglams. Karališkos dinastijos regalijos buvo atgabentos į Londoną. Nuo tada būsimas Anglijos sosto paveldėtojas pradėtas vadinti Velso princu; šiuo titulu tarsi įtvirtinama teisė į kadaise pavergtą kraštą. 

Dabartinis Velso princo titulo nešiotojas yra Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II sūnus princas Čarlzas. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą