2016 m. vasario 5 d., penktadienis

Kaip buvo išrastas "kamštelis - karūnėlė"

1890 m. amerikietis Williamas Painteris jau buvo užpatentavęs apie 80 išradimų, tik nė vienas jų nebuvo paklausus. Pasvarstęs Painteris nusprendė, kad komerciniu požiūriu patys sėkmingiausi galėtų būti „vienkartiniai“ išradimai: nedidelė kaina vers žmones pirkti produktą vėl ir vėl. 

Tuo metu itin populiarūs buvo gazuoti gėrimai, kuriuos pardavinėdavo vaistinėse ir baruose išsinešimui. Daugelis pirkėjų pageidavo įsigyti gamintojo jau išpilstytą į tarą vandenį, tačiau tų laikų technologijos neleido sandariai, patogiai ir pigiai užkimšti stiklinius butelius. Tais laikais populiarūs keraminiai kamščiai negalėjo tinkamai sulaikyti angliarūgštės spaudimo, tad gėrimai greit prarasdavo skonio ypatumus. O metaliniai kamščiai, sąveikaudami su rūgščiu butelių turiniu, rūdijo, paversdami gėrimą nuodingu birzgalu.


Šiuolaikinio kamštelio išradėjas Williamas Painteris (1838 - 1906 m.)

Būtent į tai Painteris ir atkreipė dėmesį. Skirtingai nuo kitų technologų, bandančių įstatyti kamšti į butelį, jis pasiūlė „išorinį“ sprendimą. 24 metalinio kamščio dantukai savotiškai apkabindavo butelio kaklelį, o plonas apsauginis nemetalinis sluoksnis viduje patikimai saugojo metalą nuo sąlyčio su skysčiu. Savo išradimą Painteris taip ir pavadino - Crown cap, tai yra, „karūnuota kepurėle“ .


„Karūnėlės“ buvo pigios gaminti, vienkartinės ir visiškai atitiko Painterio lūkesčius. 1890 metais jis pateikė paraišką patentui, o 1892 m. pagaliau jį gavo.


Williamo Painterio patentas

Per keletą metų Painteris sugebėjo įtikinti butelių gamintojus leisti butelius su kaklelio pastorinimu, už kurio galėtų kabintis „karūnėlės“ dantukai. 1898 m. išrastas specialus aparatas, kurio pagalba patyręs darbuotojas galėjo užkimšti 24 butelius per minutę.

Painterio įkurta kompanija „Crown Cork & Seal Co.“, nors ir pakeitė pavadinimą, po senovei gamina kamštelius buteliams.


Williamo Painterio įkurta gamykla 

O pačios „karūnėlės“ ne tik puikiai pateisina savo paskirtį, bet ir tapo kolekcionavimų objektų.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą