2016 m. vasario 5 d., penktadienis

Brauerstern - senasis aludarystės simbolis

Ką reiškia šešiakampė, iš dviejų trikampių sudaryta žvaigždė? Daugelis pasakys, kad tai yra Dovydo žvaigždė, savotiškas „žydų ženklas“. Tačiau tikrai nedaug žinančių, kad bent jau nuo XIV a. Bavarijos miestuose šioji žvaigždė simbolizavo ir aludarystę. 
Pirmasis Aludarių žvaigždės vaizdavimas, XIV a. pabaiga 


Piešinys iš XVI a. "Mendelsche Zwölfbrüderstiftung"

Ji kabojo ant pripažintų aludarių namų, alininkų gildijų pastatų, karčemų bei užeigų. Dar ir dabar Vokietijoje šis simbolis vadinamas Brauerstern, tai yra, Aludarių žvaigžde. Ir su žydais, nepaisant to, kad pastarieji taip pat virė alų bei juo prekiavo Europoje, Brauerstern nieko bendro neturi.


Šešiakampė žvaigždė kabodavo ant senovinių alaus daryklų, aludarių namų ir pan.

Pirmą kartą šešiakampė Aludarių žvaigždė pavaizduota 1379 m. Niurnberge išleistoje knygoje „Mendelschen Bruderhausbuch“. Joje pavaizduotas vienuolis - aludaris darbo metu. 


Niurnbergo Šv. Roko kapinėse palaidoto aludario Assimuso Hano herbas. Kaip matome, jo veiklą liudija ir į giminės simboliką įjungta Aludarių žvaigždė

Kodėl pasirinkta būtent šešiakampė žvaigždė? Bene labiausiai paplitusi versija, kad žvaigždė su šešiais spinduliais simbolizuoja patį alų bei jo virimo procesą. Į viršų nukreiptas trikampis reiškia orą, ugnį ir virimo fazę, o į apačia - vandenį, grūdus ir mieles. Visi šie elementai turi harmoningai derėti tarpusavyje, kad gautume puikų alų. Tais laikais aludarystės menas kartais vaizdingai prilygintas alchemijai, kuomet iš visiškai skirtingų komponentų sąveikos gimsta kažkas naujo. 


Aludaris ir jo žvaigždė 


XVIII a. aludaris Johannas Michaelis Hoefflingas 


Tradiciniuose aludarystės kraštuose šešiakampės žvaigždės puikuojasi virš alinių durų ir mūsų dienomis


Kokiam svečiam krašte gavę tokį bokalą nepagalvokite, kad patekote į žydų išlaikomą užeigą. Tiesiog jums tekęs indas pagražintas senais aludarystės simboliais.
 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą