2016 m. vasario 18 d., ketvirtadienis

Banditas, gangsteris ir chuliganas

Žodis „banditas“ yra žinomas beveik visose Europos kalbose. Sakoma, kad atkeliavo jis iš italų kalbos kur „bandito“ reiškia „išvarytąjį“, „tremtinį“ (nuo „bandire“ - tremti). 

Atrodytų, šis žodis yra romanų kilmės, tačiau pasirodo, kad italai perėmė germanų šaknį „bann“ (vokiečių „bann“ - išvarymas, tremtis, angliškas „banish“ - tremti, vyti, varyti). Beje, internetinis „banas“ turi tą pačią kilmę.


XIX a. vidurio Pietų Italijos plėšikų gauja 
 
Tikėtina, sąvoka siekia tuos laikus kai rimti nusikaltėliai būdavo išvaromi iš visuomenės, paskelbiami už įstatymo ribų. Bent senovės skandinavų tarpe tai buvo paplitusi praktika (skaityti čia)

XX a. pradžioje JAV siautėjo gangsteriai. Žodis „gangsteris“ kilęs nuo „gang“, kuris reiškė „(nusikaltėlių) bandą, gaują“, nors seniau Anglijoje taip buvo vadinamos gamyklų ir fabrikų darbininkų grupės. 


Žymūs XX a. pradžios JAV gangsteriai: Johnas Dillingeris, Harry Pierpontas ir Elmeris Balseris
 
Savo ruožtu „gang“ kyla iš senojo angliško „gan“ (eiti). Senovės norvegų kalboje „gangster“ reiškė kelionę.

Sakydami „chuliganas“ paprastai turime omenyje viešosios tvarkos pažeidėją. Londono policijos bylose šis žodis sutinkamas jau XIX a., tačiau dėl jo kilmės yra keletas versijų.


Jaunieji Londono nusikaltėliai 
 
Pagal viena, „chuliganas“ kilo nuo Londone gyvenusio airių imigranto, girtuoklio, mušeikos ir vagies Patricko Hooliogano pavardės ar nuo Anglijos sostinėje siautėjusios nusikalstamos kažkokio Hooley vadovaujamos grupuotės (Hooley gang). Pagal kitą, - iš airiško žodžio „houlie“, reiškiančio audringas gertynes. Žinoma, yra ir kitų versijų, bet šios pačios populiariausios.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą