2016 m. sausio 4 d., pirmadienis

Piloto striukė arba "bomberis"

Ar prisimenate tokias striukes? Nors jos nešiojamos ir šiandien, bet kadaise Lietuvoje buvo itin madingos. Tai - vadinamoji piloto striukė arba „bomberis“. 

Ir nors dabar Kinijoje masiškai siuvamų „bomberių“ niekaip negalima pavadinti originaliu karo aviacijai skirtu produktu, visgi daugelis jų atkartoja pirmines originalių amerikietiškų piloto striukių detales. Taigi, įdomūs faktai apie piloto striukes - „bomberius“.

- Pirmieji nailoniniai „bomberiai“, pavadinimu B-15, pradėti siūti karo lėktuvų pilotams 1944 metais. Po keleto metų striukė kiek modifikuota ir pavadinta MA-1 Bomber / Flight Jacket. Ypatingai kreiptas dėmesys į tai, kad striukė būtų lengva, tačiau šilta, nekaustytų kario judesių, greitai užsegama ir atsegama. 


Marilyn Monroe amerikiečių karo bazėje su šiltą apykaklę turinčiu "bomberiu"

- Iš pradžių „bomberis“ turėjo kailinę apykaklę, tačiau jos atsisakyta saugumo sumetimais. Stora apykaklė galėjo kelti nepatogumu, susijusių su parašiuto panaudojimu. 


JAV pilotai su "bomberiais"

- Nuo maždaug 1960 m. išvirkštinei striukės pusei pasirenkama skaisčiai oranžinė spalva. Tai padaryta ne grožio ir kontrasto sumetimais, o tam, kad pilotas galėtų išsiversti striukę, pavyzdžiui, avarinio nusileidimo metu ar tamsoje atlikdamas kažkokias užduotis ant lėktuvnešio denio. Tai buvo lengvai pastebima signalinė spalva, į kurią greitai atkreipdavo dėmesį gelbėtojai ar kolegos. Azijoje dislokuotų amerikiečių lakūnų išvirkščia „bomberių“ pusė dažnai buvo ženklinama užrašais vietos gyventojams suprantama kalba. Paprastai buvo rašoma, kad karys nekalba vietos kalbos ir norėtų būti palydėtas iki artimiausios JAV pasiuntinybės ar karo bazės. 


Pagrindinė ir "avarinė" spalva 

Išverstas "bomberis"
 
- Ant kairės piloto striukės rankovės galima pamatyti nedidelę kišenę su užtrauktuku. Kariai ją praminę „serviso“ arba „cigarečių“ kišene. Ji buvo skirta tiems smulkiems piloto daiktams saugoti, kuriuos reikėdavo greitai pasiekti nesikuičiant po visą striukę: sulankstytam mažam žemėlapiui, užrašinei, kompasui, ar pagaliau – žiebtuvėliui. Prie pagrindinės rankovės kišenės buvo skyreliai tušinukams ar pieštukams, kuriais pilotai kartais žymėdavosi įveiktą maršrutą ar pastabas. 


Užsegama kišenė ant rankovės ir skyreliai rašymo priemonėms

- JAV pilotų striukės galiausiai išpopuliarėjo taip, kad civilinėje visuomenėje tapo populiariu military aprangos stiliaus atributu.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą