2016 m. sausio 11 d., pirmadienis

"Maudymukų karas" XX a. pradžios JAV

1919 m. dvidešimt JAV pareigūnių (jos buvo vadinamos šerifetėmis) priėmė priesaiką, pasižadėdamos kontroliuoti besimaudančias moteris Niujorko paplūdimiuose. 

Tais pačiais metais vienas iš policininkų turėjo pasiaiškinti teisėjui dėl moters sulaikymo, kuri vaikščiojo apsivilkusi maudymosi kostiumą po sijonu ir megztiniu. Kartu su savo vyru moteriškė ramiai sau traukė bulvaru, tačiau tvarkos sergėtojas liepė jai eiti namo ir „apsirengti padoriai“.


Pareigūnai sulaiko "nepadorią damą"

Pareigūnas neva pažvelgė po sijonų, kad patikrintų ką dama vilki po juo. Teisėjas atmetė kaltinimus moteriai nusprendęs, kad dorovės sergėtojas peržengė bet kokias padorumo ribas.

1921 m. Atlantik - sityje, Niudžersio valstijoje, maudynių mėgėja sulaikyta už žemiau kelių nuleistas kojines ir atsisakymą pasitempti jas aukščiau. Sulaikymo metu pažeidėja smogė policininkui į veidą.


Paplūdimio šerifetės darbo metu

Tais pačiais metais Havajuose buvo priimtas įstatymas, pagal kurį keturiolikos metų sulaukusios merginos negalėjo pasirodyti su maudymosi kostiumu, jeigu jo ilgis nesiekė bent kelių. Moterys pradėjo ant juosmens ryšėti rankšluosčius.

XIX a. pabaigoje vyrai ir moterys maudėsi atskirai. XX a. pradžioje nesibaigiančios diskusijos dėl padorumo ribų lėmė, kad moteriški maudymukai buvo siuvami su aukšta apykakle, ilgomis rankovėmis, komplekte su sijonų ir kelnėmis.


Sulaikymo procedūra

Kadangi moterys nekreipė dėmesio į suvaržymus, paplūdimiuose atsirado lentos su iškabintomis elgesio ir rengimosi taisyklėmis. Ypač kreiptasi dėmesys į sijonų ilgį. Viskas vardan visuomeninės dorovės.

Maudytis vien tik su maudymuku kai kuriuose JAV rajonuose buvo uždrausta. Už jo vilkėjimą 1908 m. buvo nubausta žymi to meto kino žvaigždė Annet Kellermann.

Trečiajame XX a. dešimtmetyje maudymukai pakito. Kuriant juos pradėtas kreipti dėmesys į patogumą atliekant fizinius pratimus. Pagaliau moterys iškeitė varžančius maudymosi kostiumus į kažką praktiškesnio.


"Padorumo ribų" matavimai

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą