2016 m. sausio 23 d., šeštadienis

Katės Senovės Egipte

Senajame Egipte katės užėmė ypatingą vietą. Ko gero, instinktas medžioti smulkius graužikus lėmė, kad jos tapo ir apsaugos nuo bet kokio blogio simboliu. Daugybė istorinių radinių liudija, kad egiptiečiai jau tuomet jaukinosi kates.

Kačių vaizdavimas dažnai sutinkamas Senojo Egipto mene. Laidotuvių scenose vaizduoti kates maitinantys žmonės ar tiesiog besiilsintys gyvūnai.


Mumifikuotos katės

Po Egiptą keliavęs Herodotas nekart mini kačių svarbą. Jis rašė, kad Senovės Egipte mylima katė buvo laikoma šeimos nare ir, kai gyvūnėlis nudvėsdavo, buvo skelbiamas gedulas. Katė laidota su apeigomis, o vyrai gedulo ženklan nusiskusdavo antakius. 


Mumifikuota katė

Dykumoje netoli Beni Hasano miesto aptiktos senovinės kapinės. 1888 m. vietos ūkininkas čia aptiko tūkstančius kačių mumijų. Archeologų manymu, tai naminių kačių palaikai, kurie buvo tyčia mumifikuoti. 


Deivė Basta

Katė egiptiečiams buvo vienas iš svarbesnių sakralinių gyvūnų. Mumifikuoti jas pradėjo tuomet, kai gyvūnas buvo susietas su dievybe Bast. Bast kultą Romos imperatorius oficialiai uždraudė 390 m. Nuo to laiko kačių garbinimas Egipte ėmė palengva nykti.

1 komentaras: