2016 m. sausio 26 d., antradienis

Kaip rusų katorgininkai alkoholio prasimanydavo

Iš europinės Rusijos imperijos dalies į tolimąjį Sachaliną siunčiami tremtiniai - katorgininkai kartais buvo plukdomi prekybiniuose laivuose per pusę pasaulio. Vienas tokių 1879 - 1903 m. kursavo maršrutu Odesa - Egiptas - Ceilonas - Singapūras - Vladivostokas - Sachalinas. 

„Pagal Sachalino etapo taisykles kaliniai triume su savimi galėjo turėti ne daugiau kaip rublį grynais. Didesnės sumos būdavo paimamos ir iki atvykimo į Sachaliną atiduodamos laikinai saugoti kapitonui. Tai buvo daroma tam, kad katorgininkai negalėtų papirkti komandos ir konvojaus, ir, kad nepiktnaudžiautų azartiniais lošimais.


Patyrę kaliniai, nepaisant visų patikrinimų, į laivą įsinešdavo nemažas sumas grynų. Laivui sustojus didesniuose uostuose katorgininkai sugebėdavo nusipirkti alkoholio perduodami pinigus ir įsikeldami butelius ilgų bambuko karčių pagalba, kurias prakišdavo pro iliuminatorių grotas. Tremtinys Ivanas Manučarovas vėliau aprašė tokio apsiprekinimo procesą: „Singapūre publika prisipirko įvairaus romo, konjako, vyno. Nepaisant sargybos, vietos prekeiviai priplaukdavo prie mūsų iliuminatorių, ir, nors kalinius nuo iliuminatorių skyrė geležinės grotos, jie sugebėdavo iš pradžių priimti pinigus, o po to perduoti butelius. Savaime suprantama, gavę pinigus vietiniai galėjo tiesiog nuplaukti, tačiau jie niekuomet neapgaudavo“.

Tekstas ir nuotrauka iš V. Doroševičiaus 1903 m. knygos „Sachalinas. Katorga“.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą