2015 m. gruodžio 5 d., šeštadienis

"Širdele, ateik"

„Širdele, ateik“ - taip gali prasidėti meilės laiškelis. Tačiau vyrui laiškus rašiusios Emmos Hauck gyvenimo istorija ne tokia romantiška.
1909 metų vasario 7 d. trisdešimtmetė dviejų mažų vaikų motina pirmą kartą atsidūrė psichiatrinėje Heidelbergo ligoninėje. Po mėnesio moterį paleido, tačiau jos sveikata sparčiai blogėjo.

Kovo 15 d. ją paguldo antrą kartą, o maždaug po pusės metų Emma pripažįstama neišgydoma, tad persiunčiama į itin sunkiems pacientams skirtą Vislocho kliniką.
 
Čia ji praleido 11 metų iki pat savo mirties 1920 m.
 
Laiškus vyrui, mokyklos mokytojui Michaeliui Hauckui Emma pradėjo rašyti dar būdama Heidelbergo ligoninėje. Ji pastoviai maldavo leisti jai tai daryti. Akivaizdus moters bandymas atkurti santykį su praeitimi, su savo namais, tačiau parašiusi šiuos laiškus ji niekuomet neklausinėjo nei apie tolimesnį jų likimą (laiškai taip ir nebuvo išsiųsti), nei apie susitikimą su mylimu vyrų.
 
Patys laiškai ganėtinai keisti. Juos sudarė begalės kartų parašytas vienintelis žodžių junginys Herzensschatzi komm (širdele, ateik) arba žodžiai komm, komm, komm (ateik, ateik, ateik). Tai yra, vietoje konkretaus kreipimosi į šeimą - tik nevilties kupinas šauksmas. Mažučiai lapeliai taip tankiai prirašyti, kad viena ant kitos rašomos eilutės jau tapo sunkiai įskaitomos. Atvejis, įdomus psichiatrijos istorijoje. 


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą