2015 m. gruodžio 19 d., šeštadienis

Erotiniai XX a. pradžios atvirukai

XX a. pradžioje Europoje atsirado daug naujų moterų vaizdavimo būdų. Atvirukai su subtiliu erotiniu prieskoniu oficialiai nepardavinėti, juos buvo galima įsigyti „iš po prekystalio“ tabako parduotuvėje ar knygyne.

Daugelį amžių dailininkai tapė nuogas moteris. Atsiradus fotografijai, apsinuoginusių dailiosios lyties atstovių nuotraukos taip pat rado savo nišą. Šie atvaizdai nebuvo vulgarūs: atsegti drabužiai, miegamojo apdarai, vylingas žvilgsnis. Pats žanras vadintas prancūzišku žodžiu risqué, t.y. „seksualiai provokuojantis“.

Valdžia norėjo kontroliuoti tokių nuotrauką gamybą ir prekybą, iš pradžių tai jai sekėsi. XIX a. viduryje nuotraukos darytos dagerotipijos būdu, fotografų buvo labai mažai, pvz. Prancūzijoje jie turėjo registruotis valdžios įstaigose ir galėjo daryti nuotraukas tik dailininkams. Išrandant naujas technologijas, atsirado vis daugiau fotostudijų, nuotraukų gamyba pigo ir valdžia prarado kontrolę.
Erotinių atvirukų gamybos suklestėjimas įvyko tarp XIX a. dešimto ir XX a. ketvirto dešimtmečio. Jų paskirtis buvo labiau kolekcinė, o matmenys atitinkantys pašto atviruką davė galimybę saugiai paslėpti ir patogiai pardavinėti „iš po prekystalio“.

Meniškoji kūrinių pusė nuėjo į antrą planą, svarbesnės tapo įplaukos. Pradėtos leisti nuotraukų serijos po 12 vienetų, kuriose modelis palaipsniui „nusirengdavo“. Anglijoje jas praminė „prancūziškais atvirukais“, nes didžioji tokių vaizdelių atkeliaudavo iš Prancūzijos. Pirkėjai tikėjo, kad nuotraukose įamžintos Paryžiaus prostitutės, bet iš tiesų tai buvo paprastos darbininkų klasės moterys, kurios tokiu būdu užsidirbdavo papildomai.


Tai pirmoji iš 12 nuotraukų serijos. Paskutiniojoje modelis turėjo būti bent iki pusės nuogas. Šį atviruką 1916 m. kapralas Blackas atsiuntė mis Gladys Gamble informuodamas, kad sveiksta ligoninėje po sužeidimo 


XX a. pradžios įžymybė, operos dainininkė ir šokėja Nina Barkis. Fotografas Lucien Waléry


Atvirukas iš 1900 m. serijos. Teatro aktoriai persirengimo kambaryje ruošiasi spektakliui „Faustas“ 


Damos ruošiasi maudynėms. Belgija, 1907 m.

Italijoje išleistas atvirukas

Greičiausiai išleistas Vokietijoje, XX a. trečias dešimtmetis

Šis atvirukas iš serijos vaizduojančios moterį upėje. Fotografas Julian Mandel

Šį atviruką išleido kompanija Charles Collas and Co.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą